Mozaika to jeden z najstarszych sposobów na trwałe, skuteczne ozdobienie powierzchni poziomej lub pionowej. Kiedyś używano do tego głównie kamienia, jednak z czasem ustąpił on miejsca między innymi ceramice i nowoczesnym tworzywom sztucznym, które doskonale sprawdzają się dziś w wielu przestrzeniach. Naturalna mozaika jest wciąż dostępną opcją, jednak są też takie, które zdecydowanie łatwiej ułożyć na ścianie i później o nie zadbać.
Jaka mozaika w kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, w katórej na co dzień wykonuje się posiłki. Zabrudzenia są tego nieodłączną częścią, szczególnie na blacie, dlatego warto wykończyć ścianę nad nim materiałem zmywalnym i łatwym w pielęgnacji. Mozaika w kuchni jest więc nie tylko wyjątkową dekoracją, ale też praktycznym wykończeniem przestrzeni przy blacie roboczym. Wystarczy dobrać odpowiednią kolorystykę i zdecydować się na trwały, wygodny w pielęgnacji materiał. Strzałem w dziesiątkę będzie zmywalna, wytrzymała tapeta imitująca mozaikę. To rozwiązanie pozwoli na szybkie pokrycie ściany dekoracyjną warstwą i na późniejszą, równie szybką pielęgnację.
Mozaika: jaki rodzaj mozaiki wybrać
Jeżeli chcemy zainwestować w piękną, nowoczesną mozaikę o wytrzymałej powierzchni, warto pomyśleć o imitacji, którą zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Tapeta mozaika przypomina ułożone blisko siebie kamienne lub ceramiczne kwadraty, które tworzą mieszanki stonowanych kolorów. Uniwersalne szarości, beże i brązy doskonale wpasują się w większość przestrzeni. Ponadto tapeta na fizelinie jest w stanie zamaskować wiele niedoskonałości, które bez niej znacząco zaburzały estetykę pomieszczenia. Jeśli zastanawiamy się nad ich zakupem warto odwiedzić stronę: https://4wall.pl/12_tapety-na-sciane. Innym ciekawym rozwiązaniem jest panel ścienny 3D mozaika, który wygląda nieco inaczej niż tradycyjna mozaika na ścianie. Nie składa się z drobnych kwadratów, ale z potencjalnie losowo ułożonych elementów o ostrych krawędziach. Panele tego rodzaju wykonane są z betonu, co znacznie zwiększa ich trwałość oraz efekt naturalności, jaki dają.
Jak czyścić i dbać o mozaikę?
W zależności od tego, jaką mozaiką wykończymy ścianę, warto wiedzieć, jak czyścić mozaikę z danego materiału. Tapetę imitującą wzór mozaiki wystarczy przecierać miękką szmatkę z delikatnym detergentem, ale trzeba to robić regularnie. W przypadku mozaiki marmurowej warto używać impregnatów zmniejszających przyczepność kurzu i wnikanie plam wynikających z codziennego użytkowania przestrzeni. Jeżeli zdecydowaliśmy się na mozaikę betonową, warto nabyć preparaty dedykowane właśnie takiej powierzchni. Przy czyszczeniu ścian, szczególnie kuchennych, liczy się przede wszystkim regularność, ponieważ tylko ona pozwoli zapobiec nawarstwianiu się trudnych to usunięcia zabrudzeń.
Bez względu na wybrany materiał mozaiki, warto pamiętać, że jest to ponadczasowa, wyjątkowa ozdoba, o którą zdecydowanie warto dbać regularnie. Może być doskonałym wykończeniem przestrzeni nad blatem kuchennym, jak i centralną częścią dekoracyjną salonu. Wszystko zależy od stylu wnętrza i od tego, jaki charakter chcemy mu nadać.