Brak możliwości otwarcia zamka i wejścia do własnego domu, to nie tylko duży problem, ale i ogromny stres. Zwłaszcza jeśli jesteśmy zmęczeni po ciężkim dniu i marzymy, aby spokojnie odpocząć w zaciszu własnego mieszkania. Przyczyn problemu z otwarciem drzwi może być wiele, jednak rozwiązanie zawsze jest jedno: awaryjne otwieranie mieszkań. Kiedy warto skorzystać z pomocy ślusarza i dlaczego lepiej nie otwierać zamka samemu?
Na czym polega awaryjne otwieranie mieszkań?
Awaryjne otwieranie mieszkań to usługa, która wykonywana jest jedynie przez licencjonowanego ślusarza, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami. Dzięki temu nie tylko szybko otworzy zamek, ale również zrobi to bez powodowania kolejnych szkód. Ślusarz do otwarcia zamków wykorzystuje narzędzia do tzw. lock pickingu. Są to narzędzia stosowane przez włamywaczy, dlatego trzeba mieć na nie odpowiednie pozwolenie. Jak więc łatwo można zauważyć, awaryjne otwieranie drzwi to po prostu kontrolowane włamanie, które odbywa się tylko na jasne życzenie właściciela lokalu. To oznacza, że trzeba będzie udowodnić, że ma się prawo wejść do mieszkania. Można to zrobić, okazując odpowiednią umowę, jednak częściej właściciele po prostu pokazują pasujący klucz i proszą o poświadczenie prawa do lokalu przez najbliższego sąsiada.
Kiedy niezbędne jest awaryjne otwieranie zamków?
Sytuacja, w której właściciel nie może dostać się do domu, jest częstsza niż mogłoby się wydawać, a przyczyn problemu może być wiele. Do najczęstszych przyczyn należą:
• zatrzaśnięte klucze – zamki zatrzaskowe są ogromnym udogodnieniem, ale wystarczy poranny pośpiech, czy chwila nieuwagi, aby klucze zostały w domu, a drzwi zostały zatrzaśnięte;
• utrata kluczy – zgubienie, czy kradzież kluczy również może sprawić, że nie dostaniemy się do lokalu, zwłaszcza jeśli nikomu innemu nie przekazaliśmy kluczy, więc zapasowy komplet leży grzecznie w domu. W takiej sytuacji, należy zadbać nie tylko o otwarcie zamków, ale również o wymianę wkładek. W końcu nie wiemy, kto wszedł w posiadanie naszych kluczy;
• uszkodzony zamek – nawet najlepszej jakości zamki ulegają zużyciu lub zabrudzeniu, co może doprowadzić do ich awarii;
• złamany klucz w zamku – jeśli klucz wystaje z zamka, to można spróbować go samodzielnie wyciągnąć pęsetą lub obcęgami, jednak jeśli w zamku została tylko końcówka klucza, to jedynym rozwiązaniem naszych problemów jest ślusarz. Samodzielnie próby wyciągnięcia fragmentu klucza, mogą spowodować uszkodzenia zamka.
Czy można samodzielnie otworzyć zamek w drzwiach?
Samodzielnie otwarcie zamków w drzwiach nie jest prostą sprawą, mimo że po obejrzeniu filmów sensacyjnych mogłoby się wydawać, że wystarczy do tego drucik i kilka sekund. W rzeczywistości wkładanie różnych przedmiotów, czy też używanie siły do otwarcia zamka, najpewniej zakończy się jego uszkodzeniem, a drzwi i tak pozostaną zamknięte. Awarii może ulec wkładka, zamek, a nawet drzwi, a ich naprawa lub wymiana, jeśli doszło do znacznych zniszczeń będzie zdecydowanie bardziej czasochłonna i droższa niż gdybyśmy od razu wezwali na pomoc ślusarza z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl . W Internecie można oczywiście znaleźć pełno instrukcji, jak samodzielnie otworzyć zamek w drzwiach, ale nie mają one żadnego pokrycia w rzeczywistości.