Blat to jeden z najważniejszych i najczęściej używanych elementów kuchennych. Stale coś się na nim kroi, rozlewa, stawia gorące naczynia. Blat musi przetrwać wieloletnie zmagania w kuchni, dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy. Na co zwrócić uwagę kupując blat i które z materiałów mają najwięcej zalet?
Kolor blatu
Blat kuchenny powinien charakteryzować się niebywałą wytrzymałością. W pierwszej kolejności kupujący zwracają jednak uwagę na jego kolor. Element powinien komponować się z wystrojem kuchennego wnętrza, choć trendy ostatnich lat wyraźnie wskazują, że mocno skontrastowany blat prezentuje się równie świetnie.
Blat może być dobrany w identycznym kolorze, jak fronty szafek i płytki. Wówczas całość utrzymana jest w stylu minimalistycznym. Z kolei, jeśli na ścianach znajdują się płytki w odważnych kolorach, blat powinien zostać wybrany z myślą o tym, by zbalansować całe wnętrze.
Materiały i ich właściwości
W ofercie producentów mebli na wymiar można znaleźć szeroką gamę materiałów, z których mogą być wykonane poszczególne elementy. Wśród wielu do najpopularniejszych można zaliczyć:
Blat laminowany – wykonany z płyty wiórowej, której powierzchnię powleczono i utwardzono, sprawiając, że laminat staje się odporny na zarysowania i wysoką temperaturę. Blaty laminowane są łatwe w utrzymaniu czystości, a ilość wzorów zdaje się nie mieć końca. Mogą być gładkie lub fakturowane, imitować drewno, kamień lub dowolny surowiec. Cena takiego blatu nie jest wygórowana, ponieważ płyta charakteryzuje się niewielką grubością.
Blaty drewniane – do ich produkcji wykorzystuje się takie drzewo, jak olcha, dąb, mahoń czy buk. Blaty drewniane są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Dodatkowa warstwa impregnatu lub wosku zabezpiecza powierzchnię przed rysami, jednak po latach intensywnego użytkowania warstwa wierzchnia może ulec przetarciu, tworząc nieestetyczne plamy.
Blat z kamienia naturalnego – większość tego typu surowców jest niezwykle odporna na zabrudzenia, rysy czy uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wybór pada na granit, który jest niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości, a przy tym bardzo efektowny. Blaty z kamieni naturalnych są jednak dosyć kosztowne, lecz warto wiedzieć, że jest to inwestycja, która może przetrwać niejedno pokolenie.
Blaty kompozytowe i konglomeratowe – wykonuje się je z mieszanki zmielonych kamieni naturalnych i żywicy. W związku z różnorodnością surowców, blaty występują w imponującej liczbie wzorów. Blat kompozytowy jest trwały, a jego ciężar – mimo zastosowanych materiałów – jest o wiele mniejszy niż masa blatów z kamienia. Tego typu blat jest łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na uderzenia i zarysowania.
Wybór blatu, który przetrwa lata, wcale nie jest prosty. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, przez co kupujący ma trudności w podjęciu decyzji. Przed zakupem najlepiej udać się do dobrego producenta i poprosić o pomoc specjalistów.
Partnerem materiału jest Atrii – kuchnie na wymiar Warszawa.