W porze nocnej ogród również może prezentować się wyjątkowo. Dobrze zaprojektowane oświetlenie LED wypełni go przepiękną, tajemniczą aurą. Aby tak się stało, konieczny jest wybór niestandardowych źródeł oświetlenia. Jakie lampy wybrać do ogrodu i czy koniecznie muszą być to… klasyczne lampy?
Lampa ogrodowa – jak odkryć ją na nowo?
W nowoczesnej aranżacji ogrodu nie ma miejsca na powtarzalność. Tu liczy się przede wszystkim oryginalne podejście do tematu. Dlatego coraz więcej ogrodowych instalacji oświetleniowych bazuje na niestandardowych dekoracjach świetlnych o szerokim zastosowaniu. Poniżej kilka przykładów takich systemów oświetlenia ogrodu, na które koniecznie warto zwrócić uwagę.
Ogrodowa donica LED energooszczędna – co warto wiedzieć?
Świecące donice LED to przykład dekoracji o podwójnym zastosowaniu. W dzień wyglądają one jak typowy element ogrodowego wyposażenia. Z kolei w porze nocnej rozbłyskują jasną, świetlną poświatą. Donice LED do ogrodu to idealne źródło oświetlenia zarówno w obrębie tarasu, jak i ogrodowych alejek bądź ścieżek. Emitują wystarczająco dużo światła, by zapewnić bezpieczną komunikację w obrębie kilku najbliższych metrów kwadratowych. Standardowa donica waży co najmniej kilka kilogramów, wobec czego nie trzeba obawiać się jej uszkodzenia np. przez silny wiatr. Oczywiście świetlna donica LED do ogrodu sprawdzi się również w roli akcesorium do pielęgnacji roślin i krzewów. Warto ją polecić szczególnie w przypadku wysokich roślin, które tworzą wraz ze światłem oryginalny mariaż światła i cienia.
Niecodzienne, wielobarwne lampy do ogrodu – co warto polecić?
Ogrodowe lampy nie muszą nawiązywać swym kształtem do latarni. Wręcz przeciwnie – w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się źródła światła o dość prostych, wręcz geometrycznych kształtach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je położyć na ziemi, tarasie lub jakiejkolwiek innej powierzchni. Dostępne modele – na przykładzie oferty firmy Jadar – dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:
- Lampy sześcienne – mają kształt sześcianu i emitują światło o różnej barwie i temperaturze. Można je stawiać w dowolny sposób, w tym też jedna na drugiej. Lampami steruje się za pomocą pilota, który oczywiście jest dołączony do zestawu.
- Lampy kulowe – to wyjątkowe i niepowtarzalne lampy ogrodowe, które cieszą wzrok swoim wyjątkowym, uporządkowanym kształtem. Wyróżniają się one dużą odpornością na czynniki pogodowe, toteż można je stawiać wszędzie: na gankach, tarasach, ale też na ogrodowych ścieżkach.
- Duszki – to popularne, ogrodowe lampy stojące, które mają kształt stożków (stąd ich nazwa). Mimo niewielkich rozmiarów oferują całkiem sporą ilość światła, zapewniając komfort poruszania się nocą po ogrodowych ścieżkach.
Parametry lamp ogrodowych – na co warto zwrócić uwagę?
Duża grupa lamp ogrodowych jest zasilana za pomocą baterii i paneli solarnych. Niestety, z biegiem tygodni i miesięcy pojemność ogniw spada. Poza tym ich jasność często pozostawia wiele do życzenia. Większość powyższych lamp jest zasilana napięciem 230 V. Co więcej, można w nich zamieścić żarówkę LED o mocy do kilkudziesięciu wat. To oznacza, że posiadacz takiego oświetlenia będzie miał dostęp do intensywnego i dobrze widocznego oświetlenia. Co więcej, powyższe lampy wyposażone są najczęściej w kilkumetrowy kabel zasilający, dzięki któremu użytkownik może usytuować je praktycznie niezależnie od położenia źródła zasilania.
Reasumując, ogrodowe oświetlenie powinno być nie tylko energooszczędne, ale też i funkcjonalne. Nie bez znaczenia jest też jego oryginalny styl, który na długo zapadnie w pamięci.