Nowy członek rodziny to nowe wyzwania i wielka odpowiedzialność. Pojawienie się dziecka diametralnie zmienia światopogląd i podejście do wielu aspektów życia rodzinnego. Trzeba myśleć nie tylko w swoim imieniu, ale również w imieniu dziecka. Zapewnić mu najlepsze możliwe warunki do rozwoju, a do tego celu nie trzeba wcale wielkiego pokoju dziecięcego. Z małego pomieszczenia można wyczarować przestrzeń przytulną, relaksującą, a przede wszystkim – funkcjonalną. Aranżacja małego pokoju dziecięcego to dość czasochłonny proces, jednak dla uśmiechu dziecka warto się poświęcić swój czas. Jak zatem urządzić pokoik dziecięcy?
Pokój dziecięcy – pokój do zadań specjalnych
Urządzenie pokoju dla dziecka może być nie lada wyzwaniem, a za wysoką skalą trudności stoi przede wszystkim charakter pomieszczenia. Pokój dziecięcy bowiem musi łączyć w sobie cechy kilku pokojów, aby mówić o funkcjonalnym pokoju. Powinien być sypialnią, bawialnią, miejscem do nauki czy przyjmowania kolegów. Dlatego też tak ważne jest pieczołowite zaplanowanie każdego mebla, każdej zabawki, każdego najmniejszego szczegółu.
Pokój dziecięcy – podział na strefy
Aby dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie we własnym pokoju, warto zadbać o odpowiedni podział pokoju na strefy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o odgradzanie jednej części pokoju od jego reszty, co w małym pokoju dziecięcym i tak ma niewielkie szanse na powodzenie. Łóżko, biuro i zabawki to takie trzy elementy wyposażenia, wokół których zazwyczaj buduje się strefy.
Strefa do spania
Strefa sypialniana koncentruje się przede wszystkim wokół wygodnego łóżka. Musi być ono ustawione w najbardziej do tego dogodnym miejscu – dobrze oświetlonym, jednak warto unikać bezpośredniego sąsiedztwa okna. Dobrze by było także zadbać o swobodny dostęp do łóżka – w małym pokoju również można zatroszczyć się o to bez najmniejszych problemów. Łóżko powinno być nie tylko wygodne – to nasze dziecko będzie spędzać w nim każdą noc, dlatego strona wizualna ma niemniejsze znaczenie.
Strefa do nauki
Jest to równie istotna część pokoju dziecięcego jak strefa sypialniana. Biurko najczęściej znajduje się w centrum umownie wydzielonego miejsca do nauki, dlatego siłą rzeczy musi spełnić pokładane w nim oczekiwania. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego wysokość – musi być ona dostosowana do wieku naszej pociechy. Ważne również, aby biurko znajdowało się w obszarze światła dziennego, dlatego warto postawić je w bliskiej okolicy okna, najlepiej bokiem do kąta padania światła.
Strefa do zabawy
Najmniejszy problem stanowi ulokowanie miejsca do zabawy. Powinno być jednak dobrze zorganizowane, aby nasze dziecko nie nabałaganiło więcej, niż jest to potrzebne. Można zorganizować kącik z małym stolikiem do rysowania, domkiem dla lalek dla dziewczynki czy mini-torem wyścigowym dla chłopca. Dobrze jest wyposażyć pokój dziecięcy w miękki dywan lub chodnik – podłoga to ulubione miejsce do zabawy większości najmłodszych.
Pokój dziecięcy – przechowywanie
W małym pokoju dziecięcym niezwykle istotne jest zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w pojemne szafy, komody czy regały. Jak wiemy, dzieci uwielbiają zabawki, dlatego warto mieć miejsce, gdzie po skończonej zabawie można swobodnie schować je w niewidoczne miejsce. Podobnie jest z ubrankami czy przyborami szkolnymi – w małym pokoju dziecięcym nie ma miejsca na „krzesło wstydu” czy stertę dawno nieużywanej odzieży. Warto również zadbać o bezpieczeństwo naszych maluchów – duże szafy czy komody powinny być przymocowane do powierzchni ściany, aby uniknąć zagrożenia związanego z przewróceniem się masywnych mebli.