Celem stosowania kłódki jest zabezpieczenie własności. Niemniej jednak, może to być mniej lub bardziej cenna własność, znajdującą się w skrytce, pojemniku, garażu czy dowolnym innym pojemniku czy pomieszczeniu. Kłódkę wykorzystuje się także między innymi do zamykania bram, drzwi, klap czy szafek. Zastosowań jest zatem mnóstwo. W zależności od sytuacji i przeznaczenia okucia, lepszym wyborem będzie nieco inna kłódka. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje okuć i jak dokonać trafnego wyboru.
Wymagany poziom zabezpieczenia
Nie ma wątpliwości, że wybór kłódki w dużej mierze powinien być uzależniony od tego, jak wysoki poziom bezpieczeństwa jest wymagany. Im cenniejszą własność chcemy zabezpieczyć, tym bardziej powinno nam zależeć na jakości kłódki. Oczywiście nawet mniej wartościowe przedmioty warto chronić maksymalnie dobrze, jednak mało sensowne wydaje się kupowanie kłódki, która jest warta więcej niż własność, którą ma chronić.
Należy jednak podkreślić, że cena nie zawsze jest wprost skorelowana z jakością kłódki. Oczywiście okucie warte kilka złotych zawsze zapewnia mniejsze bezpieczeństwo niż kłódka za kilkaset złotych. Tym niemniej pod uwagę trzeba brać również jakość materiałów wykorzystanych do produkcji kłódki, rodzaj zamknięcia, typ okucia i wreszcie renomę producenta.
Kłódka na stałe czy podróżna?
Warto w tym miejscu rozróżnić kłódki, które sprawdzają się jako stałe zamknięcie, jak i takie, które można wygodnie zabrać ze sobą w podróż. Po co w ogóle zabierać ze sobą kłódkę? Przydaje się ona między innymi do zamknięcia bagażu. Z jej pomocą można również łatwo zabezpieczyć bagaż, gdy trzeba go gdzieś na chwilę zostawić. Poza tym, w podróży kłódka może się przydać na przykład podczas wyjścia na siłownię czy na basen, gdzie trzeba w jakiś sposób zamknąć szafkę z ubraniami. Zastosowań kłódki w podróży jest naprawdę wiele.
Wybierając kłódkę na stałe, która ma zamykać np. magazyn lub garaż, nie trzeba szczególnie przejmować się jej wagą. Najważniejsze, aby gwarantowała ona wysoki poziom bezpieczeństwa i żeby jej zamykanie było przynajmniej w miarę komfortowe. Natomiast w przypadku kłódki podróżnej waga i rozmiar to kwestie kluczowe. Nie chcemy przecież, aby okucie stanowiło zbyt duże obciążenie. Nie powinno również zabierać dużo miejsca, gdyż przez to może zabraknąć przestrzeni do spakowania innych przydatnych rzeczy. Warto zatem wybrać jak najmniejszą i jak najlżejszą kłódkę.
Zamknięcie kłódki na klucz czy na szyfr?
Na rynku dostępne są zarówno kłódki zamykane na klucz, jak i na szyfr. Które rozwiązanie jest godne polecenia? Oba zapewniają tak samo wysoki poziom bezpieczeństwa. Wybór jest zatem kwestią indywidualnych preferencji. Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że musisz pamiętać o noszeniu klucza do kłódki, śmiało możesz wybrać właśnie to rozwiązanie. Dobrym pomysłem zdaje się dołączenie klucza od kłódki do kluczy od domu czy od samochodu, aby nie trzeba było zawsze o nim pamiętać. Jeśli natomiast nie jest dla Ciebie problemem zapamiętanie krótkiego kodu, kłódka z szyfrem będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Poszukujesz idealnej kłódki? Szeroki wybór produktów znajdziesz pod tym adresem https://www.klamki-drzwiowe.pl/oferta/kategoria/130/klodki.html.