Przed rozpoczęciem budowy domu, czy innego obiektu konieczne jest dopilnowanie przestrzegania przepisów zawartych w rozporządzeniu. Dokument ustanowiło i wydało Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, wszystkie budynki średniowysokie i wyższe powinny mieć dachy z odpowiednimi spadkami. Dzięki temu woda z opadów deszczu oraz śniegu może być właściwie odprowadzana. W tym celu montowane są specjalne wpusty dachowe.
Jakie powinny być wpusty dachowe?
Wszystkie wpusty dachowe muszą mieć odpowiednią konstrukcję, która zapewni nie tylko trwałość całej konstrukcji, ale również pozwoli na hermetyczne połączenie z warstwą wodoszczelną. Oczywiście wszystkie zamontowane rury spustowe muszą być w pełni drożne, należy to regularnie kontrolować i poddawać je konserwacji. Dlatego ważny jest zakup wpustów dachowych od sprawdzonych producentów oraz dystrybutorów. Szeroka gama takich produktów jest dostępna między innymi w sklepie SUEZ, gdzie jakość i profesjonalizm są priorytetami. Każdy wpust dachowy musi być odpowiednio izolowany termicznie, najczęściej do tego celu wykorzystuje się specjalne pianki PUR. Są one wykonane z materiału o właściwościach termoizolacyjnych. Dodatkową ochronę może stanowić specjalnie dedykowana spirala grzejna, za sterowanie której odpowiedzialny jest termostat. Montaż wpustu dachowego ma za zadanie chronić dach przed zawilgoceniem na skutek cofki. Z takim utrudnieniem mamy do czynienia wówczas, gdy rury są niedrożne. Wówczas zaczyna zalegać w nich woda oraz ewentualne zanieczyszczenia, by pozbyć się tych ostatnich można zastosować specjalne kratki.
Jakie są rodzaje wpustów dachowych?
W asortymencie SUEZ znajduje się kilka rodzajów wpustów dachowych, zasadniczo wyróżnia się cztery główne. Wpusty pojedyncze mają zastosowanie w dachach płaskich, bez ocieplenia oraz wentylowanego. Te ostatnie dachy występują najczęściej w budynkach drewnianych, dlatego dość niskie wpusty dachowe poziome sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Taką konstrukcję bez problemu można wkomponować w gotową konstrukcję dachu. Drugim rodzajem wpustów dachowych są podwójne, to idealne rozwiązanie dla każdego ocieplonego dachu. W tym przypadku nie występuje ryzyko cofki, gdyż zamontowany jest pierścień uszczelniający i eliminujący takie ryzyko. Tym samym konstrukcja dachu w żadnym stopniu nie zostanie uszkodzona przez zalegającą w rurach wodę. Wśród wpustów dachowych wyróżnia się ponadto produkty ze względu na kierunek odejścia poszczególnych elementów. Wpust dachowy może mieć poziome lub pionowe wyjścia. Oczywiście niezależnie od zastosowanego rodzaju każdy taki produkt należy odpowiednio połączyć z pozostałymi elementami hydroizolacji pokrycia dachowego. Do konstrukcji nie może przedostawać się para wodna, ani wilgoć innego pochodzenia. Do szczelnego połączenia wszystkich elementów służą między innymi kołnierze przyłączeniowe, pierścienie dociskowe i zaciskowe. Producenci oferują wiele sprawdzonych rozwiązań, które zazwyczaj okazują się bardzo przydatne.