Kuchnia z pewnością jest często odwiedzanym przez nas miejscem w domu. Bardzo często przygotowujemy w niej posiłki lub przekąski. Powinna być ona zatem ergonomiczna i praktyczna. Czasami może być ona również problematyczna, jeśli jest wąska lub mała, a my nie mamy możliwości jej powiększenia, gdyż mieszkamy np. w bloku. Istnieje jednak kilka rozwiązań i podpowiedzi, które poniżej prezentujemy i które pomogą efektywnie wykorzystać miejsce w małej kuchni sprawiając, że korzystanie z niej będzie komfortowe.
Szukasz akcesoriów do domu? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/100-wszystko-dla-domu
Meble — błyszczące powierzchnie, jasne kolory i szkło
Pierwszym sposobem, jaki możemy samodzielnie zastosować, mając już małą lub wąską kuchnię jest wybór odpowiednich mebli do tego pomieszczenia. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element i może znacząco pomóc powiększyć optycznie kuchnię lub wręcz przeciwnie sprawić, że będziemy czuli się w niej niekomfortowo. Do małych i wąskich kuchni warto wybierać konkretne rodzaje mebli o konkretnych cechach. Wśród nich również istnieje duży wybór, więc nie będziemy musieli rezygnować z personalizacji kuchni. Warto zatem wybierać meble o jasnych odcieniach, które dobrze odbijają światło oraz optycznie powiększają kuchnię dzięki swoim barwom. Dobrym pomysłem jest też stawianie na meble z połyskującymi frontami i powierzchniami, które po raz kolejny przyczyniają się do wpuszczenia większej ilości światła. Meble wybierane do małych i wąskich kuchni nie powinny mieć również jednolitych powierzchni. Warto wybierać meble ze szklanymi przezroczystymi szybami oraz półkami. Meble takie dadzą większą głębię i stworzą poczucie przestrzenności w małym pomieszczeniu. Z praktycznego punktu widzenia meble do wąskich i małych kuchni nie powinny posiadać wypukłych uchwytów czy elementów dekoracyjnych, o które będziemy zawadzać.
Otwarcie kuchni na jadalnię/salon
Jednym z najlepszych sposobów na powiększenie małej kuchni — nie optycznie a w rzeczywistości jest połączenie jej z sąsiednim pomieszczeniem. O ile mamy taką możliwość, jeśli mieszkanie posiada odpowiedni układ i jest naszą własnością, możemy wyburzyć ścianę z drzwiami do kuchni a w jej miejsce wstawić wysepkę lub wysoki blat. Pozwoli to zyskać przestrzeń oraz powiększyć małą kuchnię. Blat taki może służyć np. do jedzenia lub jako blat roboczy. Rozwiązanie takie jest idealne, jeśli drugie pomieszczenie używamy jako jadalni. Dzięki połączeniu kuchni i drugiego mieszania, optycznie powiększymy samą kuchnię. Jest to dość radykalne rozwiązanie, ale daje wiele korzyści. Możemy też zastosować drzwi przesuwne, które będą oddzielały kuchnię w trakcie gotowania posiłków, a które rozsuniemy np. w trakcie obiadu czy kolacji, zmieniając salon w jadalnię.
Zobacz także: http://domowia.pl/jak-domowymi-sposobami-wybielic-firanki/
Gospodarowanie przestrzenią
Ważnym punktem urządzenia wąskiej lub małej kuchni jest odpowiednie gospodarowanie przestrzenią. Ta powinna być wykorzystywana w 100% i najbardziej efektywnie jak tylko się da ją wykorzystać. Wedle tej zasady powinniśmy przechowywać sprzęty w taki sposób, aby duże znajdowały się w większych wolnych przestrzeniach a mniejsze w mniejszych schowkach czy półkach. Pozwoli to wykorzystać wszystkie półki czy schowki. W myśl tej zasady możemy umieścić na ścianach czy na półkach do sufitu wiklinowe koszyki, w których będziemy przechowywali nieco mniej popularne gadżety. Jeśli nie wykorzystujemy blatu roboczego do ściany i pozostaje nam pasek nieużywanej przestrzeni bezpośrednio pod nią — co jest częstym zjawiskiem, warto umieścić tam pionową wąską półkę na całej ścianie. Miejsce to idealnie nada się do przechowywania przypraw czy drobnych akcesoriów. Gospodarowanie przestrzenią to też ciekawe i sprytne pomysły. Ciekawym może być np. umieszczenie większych akcesoriów takich jak łyżka wazowa itp. na specjalnych uchwytach na ścianie, a nie w szufladzie gdzie zajmie wiele cennego miejsca.
Wyeliminuj niepotrzebne elementy
Jeśli chcemy urządzić ergonomicznie małą kuchnię ze smakiem i stylem, musimy również zadbać o usunięcie zbędnych elementów. To one w dużej mierze zagracają nasze i tak już małe pomieszczenie. Jeśli je po prostu usuniemy, zyskamy finalnie bardzo dużo wolnego miejsca. Pierwszym pomysłem może być zrezygnowanie z obrazów oraz wiszących elementów. Będą one optycznie pomniejszały przestrzeń oraz zbierały kurz czy rzeczywiście przeszkadzały np. przy wychodzeniu z kuchni. Jeśli chcemy urządzić gustownie nasze pomieszczenia, warto skorzystać np. z tapety z ciekawą grafiką itp. W myśl tej zasady książki kucharskie i tradycyjne skoroszyty z przepisami możemy zamienić na wersje elektroniczne lub po prostu je zeskanować i przechowywać w telefonie, lub tablecie. Nawet tak drobne elementy potrafią wpłynąć na komfort użytkowania małej kuchni, gdyż po kolejnym razie ztrącenia gazet z przepisami będzie to niezwykle irytujące. Kolejnym elementem, który możemy usunąć, jest żyrandol – który będzie kłopotliwy szczególnie w wąskich kuchniach. Jeśli zastąpimy go wieloma mniejszymi źródłami światła w postaci żarówek led wbudowanych w meble i sufit kuchnia stanie się po prostu bardziej przestronna.
Kilka przydatnych porad
Jeśli urządzamy małe lub wąskie kuchnie, warto pokierować się też kilkoma przydatnymi trikami, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają imponująco, a pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń kuchenną. Pierwszą poradą jest minimalizacja sprzętu agd. Przeważnie kawiarki, miksery i inne akcesoria wybieramy pod względem solidności czy funkcji. Warto również wziąć pod uwagę też ich rozmiar. Jeśli każde urządzenie będzie o połowę mniejsze, zyskamy dużo miejsca. Obecnie na rynku nie ma problemu, aby zakupić mniejsze niż standardowe gadżety agd i warto wykonać ten krok. Jednym z ciekawszych i efektywniejszych trików, o których nie myśli zbyt wiele osób jest zastosowanie drzwiczek przesuwnych czy rolet. Drzwiczki otwierane na zewnątrz będą przeszkadzały w poruszaniu się po kuchni. Wybór rolet harmonijkowych czy przesuwanych drzwiczek sprawia, że nie będziemy musieli wykorzystywać przestrzeni w kuchni. Porada ta dotyczy zarówno całych dużych drzwi wejściowych do kuchni, drzwiczek od szafek czy wręcz elementów od małych schowków w meblach.