Panele fotowoltaiczne mogą być montowane niemal na każdym rodzaju dachu, ale również na elewacji. Ich moduły są uniwersalne, a proces instalacji przebiega szybko i sprawnie. Jak wygląda w praktyce? Podpowiadamy.
Jakie dachy są odpowiednie do zainstalowania paneli fotowoltaicznych ?
Większość dachów domów nadaje się do zainstalowania systemu fotowoltaicznego. Ważne jest, aby ich powierzchnia była w dużej mierze niezacieniona. Zacienienie może wynikać z otaczających budynków, drzew lub kominów na dachu. Powinna mieć też co najmniej 20 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni.
W przypadku dachów płaskich, w których kąt nachylenia pokrycia jest nie większy niż 3 do 5 stopni, stosuje się odpowiednio zaprojektowane i dopasowane ogniwa fotowoltaiczne, a także specjalne konstrukcje wsporcze, które są w stanie utrzymać je odpowiednim położeniu, czyli pod kątem około 30 stopni. Stosowane są do tego konstrukcje: bezbalastowe, betonowe, balastowe, konsolowe oraz dokrokwiowe.
W przypadku innych rodzajów dachów najlepiej jeżeli zapewni się kąt nachylenia 35 stopni, jednak już 15 stopni nie powoduje większych strat energii niż 4%. Fotowoltaika montowana jest najczęściej na południowej stronie dachu, dzięki czemu możliwe będzie optymalne nasłonecznienie instalacji w ciągu dnia. Na dachach spadzistych stosowane są specjalne konstrukcje odporne na silne podmuchy wiatru.
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
Panele na dachu mogą być umieszczane na wielu różnych rodzajach pokryć, między innymi na: blachodachówce, blachach trapezowych, dachówkach ceramicznych, papie, gońcie bitumicznym i wielu innych. Jeżeli będą one zamontowane w sposób profesjonalny, nie spowodują uszkodzenia dachu ani jego przeciekania.
Najpopularniejszym rodzajem instalacji na dachach skośnych są moduły fotowoltaiczne mocowane do dachówek. Możliwy jest również montaż w dachu. Tutaj moduły fotowoltaiczne zastępują dachówki i dodatkowe zadaszenie nie jest konieczne. Niedawno pojawił się trzeci wariant instalacji na dachach skośnych: dachówki solarne. W przypadku dachówki solarnej ogniwa słoneczne są już zintegrowane z nią, a system fotowoltaiczny idealnie wpasowuje się w ogólny wygląd bryły budynku.
Budynki, w których dach jest płaski, również mają możliwość zamocowania paneli fotowoltaicznych. Dzięki podniesieniu modułów panele osiągają tak samo wysokie zyski energii, jak na dachach spadzistych. W budynkach biurowych systemy fotowoltaiczne często montuje się również na elewacjach. Ten wariant generalnie nie jest stosowany w przypadku domów jednorodzinnych. Duże systemy fotowoltaiczne są najczęściej instalowane na otwartych przestrzeniach i ustawiane na ziemi.