Każdy z nas chciałby mieć komfort w postaci przestrzennej kuchni, w której nie trzeba maksymalnie wykorzystywać każdego skrawka wolnej powierzchni. Niestety nie każde mieszkanie wyposażone jest w dużą, przestronną kuchnię, dlatego trzeba radzić sobie na wiele różnych sposobów. Klucz do sukcesu tkwi przede wszystkim w odpowiednim rozplanowaniu wyposażenia kuchennego, które pozwoli wykorzystać cały potencjał każdego metra kwadratowego. Jak zatem sprawić, by mała kuchnia była funkcjonalna? Jak uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni kuchennej?
Mała kuchnia otwarta na salon
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem, które przynosi najwięcej korzyści jest zburzenie ścianki działowej między kuchnią a salonem. Jest to najszybszy sposób, który zapewni nam dużo większy komfort użytkowania kuchni na co dzień. Otwarta kuchnia sprawi, że będzie wydawać się dużo bardziej przestronna. Co więcej, takie rozwiązanie architektoniczne pomaga również w relacjach interpersonalnych. Podczas spotkań ze znajomymi czy rodziną nie trzeba zostawiać gości samym sobie – można jednocześnie ich zabawiać i pichcić smaczne potrawy.
Mała kuchnia – jasne pomieszczenia
Skupiając się na wyborze odpowiednich farb czy elementów wykończeniowych warto postawić na jasne palety kolorów. Od dawna wiadomo, że jasne odcienie optycznie zwiększają przestrzeń, dzięki czemu małą kuchnię można nieco powiększyć przy pomocy szybkiego zabiegu. Nie chodzi tutaj jedynie o kolor farb do ścian i sufitu. Warto również rozważyć zakup mebli kuchennych w odcieniach bieli, beżu czy jasnej popieli.
Zabudowa małej kuchni
Czy zabudowa małej kuchni meblami kuchennymi od podłogi aż po sufit ma sens? Nie do końca. Ściany całkowicie pokryte szafkami stojącymi i wiszącymi to przepis na mało funkcjonalną przestrzeń, która w dodatku stanie się optycznie mniejsza. Oczywiście można zastosować blaty kuchenne na długości każdej ze ścian, jednak trzeba liczyć się z dość drastycznym ograniczeniem swobody ruchu po pomieszczeniu. Warto zastosować blat roboczy w kształcie litery L, który zapewni odpowiednią ilość miejsca do przygotowywania posiłków, jak również pozostawi pomieszczenie bardziej wszechstronnym.
Rodzaj szafek kuchennych
Nie ma co zakłamywać rzeczywistości – mała kuchnia wymaga odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie sprzętów AGD, garnków czy zastawy stołowej. Wszystko to zazwyczaj znajduje swoje miejsce w szafkach kuchennych, które powinny być pojemne i głębokie. W małych kuchniach bardziej od uchylnych drzwiczek sprawdzą się wysuwane szuflady – zaoszczędzą one miejsca, które trzeba przeznaczyć na kąt otwarcia tradycyjnych frontów szafek stojących. W szufladach dużo łatwiej jest zorganizować przestrzeń do przechowywania i w kilka sekund znaleźć szukaną przez nas rzecz.
Fronty szafek kuchennych
Jeśli jesteśmy już przy szafkach kuchennych, warto wspomnieć o ich wykończeniu. W małych kuchniach zaleca się stosowanie powierzchni transparentnych lub odbijających światło. Całkowicie matowe fronty szafek mogą optycznie zmniejszyć kuchnię, która i tak do przestronnych nie należy. Jeśli przezroczyste wykończenia szafek do nas nie przemawiają, można zastosować fronty ze szkła pół-transparentnego lub piaskowanego.