W obecnych czasach bardzo często zdarza się, że rodzice nie mają możliwości posłania swojego dziecka do przedszkola publicznego, a cena tych prywatnych jest za wysoka. Z alternatywą przychodzi placówka domowa. Jak ją zaaranżować? Podpowiadamy.
Domowe przedszkole – początki
Z pewnością tej formy opieki nie znają nasze babcie, ponieważ pomysł domowego przedszkola pojawił się stosunkowo późno. Co ciekawe, od razu spotkał się z dużą sympatią wśród rodziców, u których jest to najczęściej jedyna alternatywna forma opieki, którą mogą zapewnić swojemu dziecku. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele plusów, między innymi jest to indywidualne podejście do każdego dziecka i jego potrzeb. W przedszkolu publicznym, opiekunki ze względu na duże liczebności grup, nie mają czasu na to, aby każdym dzieckiem zajmować się z osobna. Z dużą sympatią takie rozwiązanie spotkało się zwłaszcza w większych miastach, więc jeśli w obszarze naszych zainteresowań jest np. praca w Warszawie, to być może napotkamy ogłoszenie o poszukiwaniach opiekunki do domowej placówki.
Jak zaaranżować domowe przedszkole?
Ze względu na liczbę dzieci i lokalizacje, domowe przedszkola zazwyczaj prowadzone są w sposób kameralny i bardzo rodzinny. Nie znaczy to jednak, że nie jest potrzebna odpowiednia praca, aby przystosować dane miejsce do odpowiedniego przyjęcie najmłodszych. Oprócz wszystkich wymaganych formalności i zgód, warto zaaranżować przestrzeń dla dzieci w taki sposób, aby mogły się prawidłowo rozwijać, bawić i uczyć. Nie zapominajmy o krzesłach i stolikach oraz wyposażeniu meblowym. Szczególnie mogą przydać się szafki, szafy oraz komody. Warto zadbać o to, aby w danym pomieszczeniu była wolna przestrzeń. To pozwoli na interakcję całej grupy dzieci, np. w kółku. Nie zapominajmy o tym, że choć domowa to wciąż jest to jednak placówka edukacyjna, więc warto zadbać o odpowiednią ilość pomocy dydaktycznych.
Zwróćmy uwagę na wygodny dywan, może on np. emitować drogę. W ten sposób zapewnimy dzieciom kolejną rozrywkę. Cenne będą artykuły plastyczne takie jak bloki, ołówki, kredki, flamastry oraz farby. Najlepiej zadbać o ich odpowiedni zapas. Jeśli mamy taką możliwość to stwórzmy przestrzeń dla dzieci w słonecznym miejscu i zadbajmy o odpowiednie dekoracje. Mogą to być przystrojone ściany, kolorowe elementy na oknach, pluszaki czy różnego rodzaju zabawki.
Nie zapominajmy o dużej tablicy. Aktualnie coraz większą uwagę przykłada się do tych interaktywnych.