Tunele foliowe to jeden z najbardziej ergonomicznych, ekonomicznych i popularnych sposobów przyśpieszenia dojrzewania warzyw i owoców oraz wszelkiego rodzaju roślinności ozdobnej. Na jakiej zasadzie działa tunel foliowy i jak wybrać najbardziej odpowiedni jeżeli chodzi o rozmiar?
Mikroklimat – przyśpieszenie dojrzewania
Główną cechą każdego tunelu foliowego jest podwyższona temperatura i wilgotność. Stwarza to mikroklimat, dzięki któremu proces rozwoju roślin jest po prostu szybszy. Oprócz zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do wzrostu tunele ogrodnicze pełnią również funkcję chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Tunele foliowe można zaadaptować do niewielkich, domowych potrzeb, jak również dużych i profesjonalnych upraw. Obecnie na rynku można dobrać rozmiar, rodzaj, a nawet kolor tunelu. Do domowego użytku najczęściej wykorzystywane są tunele foliowe 2 × 3 metra – wystarczają one na bieżące potrzeby jednocześnie nie zajmując zbyt dużo miejsca na posesji lub działce.
Foliaki ogrodowe chronią roślinność przed działaniem przymrozków, które w pozornie ciepłe dni kiedy następuje faza pączkowania i wzrostu mogą się pojawić. Wtedy może nastąpić uszkodzenie pączków i odczuwalne zmniejszenie jakości i ilości zakładanego plonu. To samo dotyczy ochrony przed silnymi opadami lub gradobiciem. O sposobach na dogrzanie tunelu foliowego przeczytasz w tym artykule na zw.com.pl.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo upraw w tunelu foliowym?
Niektóre namioty foliowe wyposażone są w specjalne siatki wzmacniające. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, w której tunel swoją konstrukcję ma dość rzadką i występują w nim duże płachty materiału, który może się przedziurawić lub zerwać pod wpływem ciężaru. Dodatkowym atutem jest ochrona roślinności przed ptactwem, insektami i owadami.
Wybierając tunel foliowy, należy pamiętać o rodzaju uprawianej w nim roślinności. Jeżeli są to uprawy, które fazę wzrostu i owocowania mają przez cały okres letni, to w dobrze jest wybrać foliak ogrodowy, który jest wyposażony w okno, najlepiej z siatką lub moskitierą. W czerwcu i lipcu temperatura wewnątrz tunelu może być zbyt wysoka, a to grozi zwiędnięciem roślin, nawet jeżeli zapewniona jest odpowiednia wilgoć.
Tunel foliowy powinien być również wyposażony w nawodnienie kropelkowe. Wiele roślin przyjmuje wilgoć poprzez liście, ale niektóre potrzebują jej dostarczenia poprzez system korzeniowy, dlatego wysoka wilgotność powietrza wewnątrz tunelu nie zawsze może wystarczyć.
Tunele foliowe najczęściej skonstruowane są z metalowych stelaży – najlepiej jeżeli będzie on ocynkowany i wykazujący odporność na korozję. Może być również wykonany z rurek PCV, ale w tym przypadku dobrze jest, aby odległość pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi była mniejsza niż np. w stelażach z metalu czy drewna, ponieważ cała konstrukcja jest dużo lżejsza.
Rodzaj i jakość folii
Jednym z najważniejszych elementów tunelu jest rodzaj folii. Na rynku dostępne są folie perforowane oraz folie warstwowe, czyli zgrzewane. Te drugie są odporne na działanie promieni UV. Tunele foliowe montowane są w gruncie na niewielkiej głębokości. Ich niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość oraz możliwość przeniesienia w inne miejsce w sposób niewymagający demontażu całej konstrukcji.