Przechowywanie ubrań to bolączka szczególnie płci pięknej, która ma tendencję do kupowania zbyt wielu ubrań. Wypadające z szafy koszulki, sukienki czy spodnie dżinsowe to codzienność wielu Polek, które często nie znajdują optymalnego rozwiązania swojego wstydliwego problemu. Gdzie zazwyczaj przechowujemy odzież? W komodach, szafach lub garderobach. Które z tych rozwiązań jest najbardziej sprzyjające ładowi i porządkowi w przestrzeni mieszkalnej?
Małe mieszkanie w bloku
Charakterystyka i rozkład mieszkań w blokach starego budownictwa często nie pozwala na stosowanie wielkopowierzchniowych rozwiązań. Jednak to nie oznacza, że nie można sobie poradzić z nadmiarem odzieży w swojej kolekcji. W wielu polskich domach można znaleźć niewielkie, lecz pojemne szafy wolnostojące, których położenie można w każdej chwili zmienić.
Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie szafa w zabudowie, która wykorzystuje maksimum z geometrii niewielkich pomieszczeń. Mieszkania w bloku często mają to do siebie, że skrywają w sobie małowymiarowe wnęki, których potencjał można wykorzystać w sposób niezwykle praktyczny. Taką wnękę można zabudować i stworzyć z niej przestronną i głęboką szafę. Rozwiązanie idealne dla osób, które nie lubią marnować cennego miejsca.
Duże mieszkanie lub dom prywatny
Właściciele większych mieszkań czy domów prywatnych mają znacznie bardziej ułatwione zadanie. Niezależnie od tego, czy wybiorą szafę wolnostojącą, szafę zabudowaną czy garderobę – każde z wymienionych rozwiązań znajdzie swoje zastosowanie w przestronnej przestrzeni mieszkalnej.
Kobiety marzą o kąciku tylko dla siebie, gdzie mogą w swobodny sposób uporządkować swoją bogata kolekcję ubrań, obuwia czy dodatków. Garderoba jest świetnym do tego miejscem. Nie musi to być pomieszczenie rozmiarów salonu czy sypialni. Wystarczy kilka metrów kwadratowych, aby stworzyć coś z niczego.
Nie jest powiedziane, że w dużym mieszkaniu czy domu koniecznie musi znaleźć się oddzielny pokój na garderobę. Czasem sytuacja wymaga przeznaczenia pomieszczenia na inne cele jak pokój dziecięcy czy składzik. W takiej sytuacji warto zastosować szafę w zabudowie, która doskonale spełni swoje zadanie. Podobnie jak w przypadku mniejszych mieszkań, zabudowana szafa może wykorzystać wnękę, która od lat pozostaje niezagospodarowana. Można również pomniejszyć dużą, przestronną sypialnię o kilka metrów, aby uzyskać przestrzeń idealną pod zabudowę szafy.
Zabudowana szafa to rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne od szafy wolnostojącej, którą można kupić za niewielkie pieniądze. Szafa w zabudowie maksymalnie wykorzystuje wolną przestrzeń, jednak jej podstawową wadą jest brak możliwości zmiany jej lokalizacji. Szafę wolnostojącą w każdej chwili można przenieść, zmieniając tym samym charakter aranżacji danego pomieszczenia.
Szafa czy garderoba? Wybór w znacznym stopniu uzależniony jest od metrażu i rozkładu mieszkania. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego przed remontem czy zmianą umeblowania warto rozważyć wszelkie za i przeciw.