Dla wielu z nas praca w ogrodzie to sposób na relaks po ciężkim dniu. Wyhodowanie pięknych kwiatów lub dorodnych warzyw i owoców może nam przynieść mnóstwo satysfakcji. Podstawą w takim przypadku jest jednak odpowiednie zadbanie o zapewnienie owym roślinom optymalnych warunków wzrostu – a co za tym idzie – dobrego ich nawożenia. Dziś przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik wskazujący na to, jak przygotować dobry kompost dla roślin.
Po co kupować kompost? Można go zrobić samemu!
Własnej roboty kompost to nie tylko oszczędność pieniędzy. To także sposób na pozbycie się niektórych odpadów natury biologicznej. Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie takiego kompostu, to w pierwszej kolejności powinniśmy zorganizować sobie kompostownik. W tym charakterze możemy użyć dużej skrzyni, starej wanny bądź wiadra. Warto również pamiętać, że ów kompostownik powinniśmy umieścić w takim miejscu, by nie był on uciążliwy dla naszych sąsiadów (ze względu na nieprzyjemne zapachy wydzielane przez kompost). Warto również zadbać o to, by było to miejsce zacienione i przewiewne.
Więcej niezbędnych informacji na temat jak zrobić kompostownik znajdziesz na stronie ozerise.pl.
Co możemy w takim kompostowniku kompostować? Generalnie wszystkie odpady organiczne. Warto wśród nich wymienić: fusy z kawy i herbaty, kwiaty cięte, owoce i warzywa gotowane, suchy chleb, ścinki traw po koszeniu trawnika, stara słoma, siano, serwetki i ręczniki papierowe, serwetki i ręczniki papierowe i podobne odpady. Samo “dojrzewanie” kompostu w kompostowniku to dość długotrwały proces, mogący zająć nawet od 6 do 8 miesięcy. Warto więc zabrać się za przygotowywanie nawozu odpowiednio wcześniej, zanim zabierzemy się za organizowanie naszego ogródka. Aby proces kompostowania przebiegał prawidłowo, potrzebne są bakterie, wilgoć, ciepło oraz powietrze. Sam proces można uznać za zakończony, gdy kompost zamienił się w ciemną glebę i nie można już rozpoznać jego poszczególnych składników.
A czy Ty masz już swój kompostownik?