Prace budowlano-remontowe wykonywane na rusztowaniach należą do jednych z najbardziej ryzykownych, dlatego też wymagają zachowania maksymalnej ostrożności. Stosunkowo duża wysokość w połączeniu z dość ograniczoną przestrzenią użytkową konstrukcji rusztowania nie zapewnia komfortowych warunków do pracy, dlatego też wzrasta zagrożenie występowania nieszczęśliwych wypadków. Można jednak ich uniknąć stosując się do kilku podstawowych zasad bezpiecznej pracy na rusztowaniu.
Praca na rusztowaniu: największe zagrożenia
Choć wydaje się, że praca na rusztowania nie wymaga odpowiedniego przeszkolenia, to osoby z mniejszym doświadczeniem zdecydowanie częściej ulegają wypadkom w wyniku własnej nieostrożności. Bardzo często zdarzają się potknięcia, poślizgnięcia, a nawet upadki z dużych wysokości, które bywają powodem poważnych uszczerbków na zdrowiu. Czasem to w nieodpowiedniej pogodzie lub niekompletnej odzieży ochronnej upatruje się przyczyn wypadków na rusztowaniach.
Praca na rusztowaniu: bezpieczeństwo konstrukcji
Przed wyborem rusztowania ramowego należy upewnić się, że spełnia ono wszelkie normy bezpieczeństwa oraz posiada wszelkie atesty dopuszczające metalową konstrukcję do powszechnego użytku. Rusztowanie ramowe powinno wyróżniać się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz stabilnością, aby praca na wysokościach mogła przebiegać sprawnie i bez ryzyka groźnych dla zdrowia wypadków. Wybierając rusztowanie na budowę warto zwrócić uwagę na poziom trudności montażu oraz obecność elementów zabezpieczających, które powinny znajdować się w standardowych kompletach. Co ważne, wysokiej jakości rusztowanie wcale nie musi pochodzić prosto z linii produkcyjnej – rusztowania używane mogą być równie bezpieczne i funkcjonalne jak nowe konstrukcje. Co więcej, koszt ich zakupu czy jednorazowego wynajmu znajduje się w zasięgu każdego inwestora.
Zobacz także: http://4clover.pl/jak-przyspieszyc-budowe-domu/
Praca na rusztowaniu: warunki atmosferyczne
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków podczas pracy na rusztowaniach okazują się niesprzyjające warunki atmosferyczne, czyli obfite opady deszczu, śniegu czy gradobicia. Korzystanie z rusztowań w czasie porywistego wiatru również stanowi niemałe zagrożenie dla pracowników budowy – nietrudno wtedy o wolnolatające elementy, które mogą powodować dekoncentrację czy utratę równowagi.
Praca na rusztowaniu: ochrona osobista
Prace budowlane czy remontowe na wysokościach powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych pracowników, jednak sama wiedza merytoryczna nie wystarczy, kiedy lekceważąco podchodzi się do ochrony osobistej. Praca na rusztowaniu wymaga odpowiedniej odzieży roboczej oraz szeregu zabezpieczeń chroniących przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z dużej wysokości i ograniczonej przestrzeni roboczej. Warto zatem zaopatrzyć się w porządne buty robocze ze stabilnym bieżnikiem, szelki ochronne zapobiegające upadkom, kask i okulary ochronne, a także wygodny, ale wytrzymały kombinezon nieograniczający ruchów.