Obróbka przedmiotów po to by nadać im określonych kształtów miała miejsce od momentu, w którym ludzkość nauczyła posługiwać się prymitywnymi narzędziami, za które początkowo służyły kamienie lub drewno. Rozwój umiejętności manualnych, postęp technologiczny, większa dostępność materiałów sprawiły, iż procesy obróbcze wykonywane są szybciej i bardziej efektywnie. Jednakże by było to możliwe potrzebne są odpowiednie narzędzia do obróbki skrawaniem.
Definicja narzędzi skrawających
Narzędziami skrawającymi nazywamy narzędzia, które niezbędne są by realizować procesy obróbki materiału polegające na zdjęciu (czyli skrawaniu) niewielkich fragmentów obrabianego materiału nazywanych powszechnie wiórami. W wyniku realizacji tego procesu obrabiany przedmiot przybiera określoną formę, powierzchnię, rozmiar i kształt. Popularne narzędzia skrawające to noże tokarskie, noże strugarskie, noże dłutownicze, wiertła czy też frezy (walcowe, czołowe, walcowo-czołowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, gwintowe). Niezwykle istotne jest, by narzędzia stosowane do obróbki skrawaniem były wykonane z wysokiej jakości materiałów gdyż dzięki temu procesy obróbcze wykonywane są bardzo precyzyjnie.
Narzędzia skrawające zamówisz w sklepie YG-1 na stronie https://sklep.yg-1.pl/
Podział narzędzi skrawających i ich przydatność
Narzędzia skrawające wykorzystywane są w wielu procesach obróbczych. Istnieje kilka sposobów ich podziału. Pierwszym z nich jest kategoryzacja według sposobu obróbki: noże tokarskie, noże strugarskie, nawiertarki, wiertła, rozwiertarki, pogłębiacze, przeciągacze, przepychacze, wytaczadła, frezy, głowice frezowe, narzynki, głowice gwinciarskie, frezy grzebieniowe, frezy ślimakowe oraz inne. Druga grupa to narzędzia skrawające podzielone z uwagi na kształt obrabianej powierzchni, czyli do powierzchni zewnętrznych, do obróbki otworów, do obróbki gwintów, do obróbki kół zębatych. Narzędzia do obróbki skrawaniem mogą być też podzielone według metody kształtowania powierzchni (punktowe, kształtowe, obwiedniowe). Kolejna kategoryzacja bierze pod uwagę sposób zamocowania (trzpieniowe, z chwytami walcowymi, z chwytami stożkowymi, z chwytami kwadratowymi, nasadzane, z gniazdami walcowymi, z gniazdami stożkowymi). Ostatnie dwie grupy to podział zgodnie ze stopniem rozpowszechnienia i według rozwiązań konstrukcyjnych. Narzędzi skrawających jest wiele dlatego też mogą one znajdować szeroki zastosowanie zarówno w procesach produkcyjnych realizowanych w dużych zakładach przemysłowych jak i tych mniejszych. Narzędzia do obróbki skrawaniem mogą kształtować takie materiały jak stale i żeliwa, aluminium oraz jego stopy, stopy ultralekkie, mosiądz, brąz drewno i tworzywa drzewne, tworzywa sztuczne.