W dobie wysokich rachunków i potrzeby bycia niezależnym od sieci wiele osób stawia na budownictwo energooszczędne. A nawet poniekąd samowystarczalne. Także silny trend dbania o ekologię i środowisko naturalne, skłania nas do sięgania po rozwiązania mniej ingerujące w naturę. Widać to również w budownictwie. Projekty domów energooszczędnych są chętniej wybierane niż inne. Wśród nich można znaleźć wiele ciekawych opcji, które będą pasować zarówno małym, jak i wielkim rodzinom.
Czym różnią się projekty domów energooszczędnych od innych?
Takie budynki projektowane są z myślą o samowystarczalności, nieobciążaniu natury i zasobów naturalnych oraz o tanim utrzymaniu. Większość osób budując dom, wybiera projekt, zgodny ze swoimi marzeniami, niekoniecznie patrząc na to, ile będzie kosztować jego utrzymanie. Wybierając projekty domów energooszczędnych, mamy pewność, że późniejsze koszty eksploatacji domu będą niskie.
Jest to główna różnica między budownictwem tradycyjnym a energooszczędnym. Porównując zapotrzebowanie na energię, można nawet powiedzieć, że dom energooszczędny wybudowany zgodnie ze standardem NF40, potrzebuje tylko połowę energii cieplnej, którą zużywa dom tradycyjny.
Takie różnice można uzyskać, budując obiekt zgodny z najnowszymi normami i standardami wytyczonymi dla budynków niskoenergetycznych. Dlatego też potrzebne są specjalistyczne projekty domów energooszczędnych, które naprawdę pozwalają na świetne uszczelnienie budynku i wybranie alternatywnych źródeł ciepła. Zwyczajny projekt niestety nie wystarczy.
Projekty domów energooszczędnych – ile kosztuje budowa?
Wspomnieliśmy, że potrzebny jest specjalny projekt. A zatem czy również potrzebne są specjalne materiały budowlane? Wybierając projekty domów energooszczędnych, należy zwrócić uwagę, że same domy budowane są z zastosowaniem materiałów, które mają wysoką klasę izolacyjności. Wprowadzane mogą być też nowe technologie, a wszystko to zgodnie z wymogami prawnymi.
Różnica w koszcie budowy domu energooszczędnego i tradycyjnego wbrew pozorom nie musi być duża. Oczywiście są elementy, które będą droższe, jak choćby izolacja czy fundamenty. Jednak stropy, ściany działowe, a nawet zadaszenie wcale nie muszą kosztować więcej. Także okna czy drzwi mogą być w zbliżonej cenie. A ponadto i w domu tradycyjnym, można zamontować lepszej jakości produkty, które świetnie izolują wnętrze.
W zasadzie różnica w kosztach budowy pojawia się na etapie systemu ogrzewania. W budynkach energooszczędnych wykorzystuje się np. pompy ciepła czy systemy rekuperacji. Także często montowane są panele fotowoltaiczne, mające odpowiadać za produkcję energii elektrycznej, którą wykorzysta się w domu. Według przyjętych norma budowy domów energooszczędnych oraz materiałów budowlanych czy technologii grzewczych, jakie są wykorzystywane, różnica w kosztach budowy może wynosić ok 20%. Jednakże zależy to od wielkości budynku, zastosowanych materiałów i nowoczesnych systemów.
Czy projekty domów energooszczędnych są opłacalne?
Nad tym zastanawia się najwięcej osób. Patrząc na projekty domów energooszczędnych i kosztorys ich budowy, można się zastanawiać czy warto teraz płacić więcej. Sama budowa domu oraz system ogrzewania czy zestaw paneli fotowoltaicznych nie będzie tańsze niż budowa domu tradycyjnego. Jednak analizując koszty eksploatacji, można bez wątpienia powiedzieć, że nadwyżka, którą wydamy na budowę, zwróci się nawet po 10 latach! W jaki sposób? Mając dom energooszczędny, płacimy niższe rachunki. Wykorzystując rekuperację czy odnawialne źródła energii jesteśmy w stanie doprowadzić budynek do samowystarczalności.
Wybierając projekty ze stron takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html, możemy mieć pewność, że nasz nowy dom będzie tani w utrzymaniu. Jest to obecnie ogromny plus, ponieważ ceny opału, energii elektrycznej czy gazu stale rosną. A także może się zdarzyć, że nastąpią awarie sieci czy braki dostaw energii. Mając dom energooszczędny, nie musimy się o to martwić.