Urządzenie pokoju dla jednego dziecka jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero dla dwójki maluchów. Niestety nie każdy z nas ma przywilej przestronnego mieszkania, w któym może wygospodarować dwa oddzielne pokoje dla dzieci. Za czasów naszych rodziców wspólny pokój nie był niczym szczególnym; teraz również, jednak urządzenie funkcjonalnego pokoju dla rodzeństwa może przysporzyć dodatkowych zmarszczek. Jak zatem urządzić przytulny pokój dla dwójki dzieci? Jakie rozwiązania zastosować w pokoju dziecięcym, aby nasze dzieci zachowały namiastkę prywatności?
Pokój dla rodzeństwa – strefa snu
Wspólny pokój często jest powodem niesnasek w rodzeństwie. A wybór łóżek do pokoju może dolać oliwy do ognia. Rodzeństwo często jest o siebie nawzajem zazdrosne, dlatego warto decydować się na rozwiązania kompromisowe. Identyczne łóżka do pokoju dla dzieci to optymalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni sypialnianej. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie możemy pozwolić sobie na dwa, wolnostojące łóżka. Wyjściem z sytuacji będzie łóżko piętrowe, dzięki któremu możemy zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Warto, aby to starsze, bardziej samodzielne dziecko spało na górnym materacu – mniejsze ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Pokój dla rodzeństwa – strefa nauki
W pokoju dziecięcym nie można zapomnieć o wydzieleniu miejsca odpowiedniego do nauki. Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, nie potrafią się jeszcze na tyle skoncentrować, aby nie rozpraszały ich rozproszone po całym pokoju zabawki. Dlatego strefa do nauki powinna znajdować się w miejscu, z którego nie będzie widoczny kącik do zabawy i ulubione lalki czy samochodziki. W przypadku dwójki rodzeństwa warto postawić na jedno biurko z dłuższym blatem. Wystarczy dokupić do niego dwa wygodne krzesła z regulowaną wysokością, a nasze dzieci zyskają funkcjonalne miejsce do przyswajania nowych wiadomości.
Pokój dla rodzeństwa – strefa zabawy
Tutaj nasze zadanie jest zdecydowanie mniej wymagające. Wystarczy wydzielić specjalne miejsce do zabawy, gdzie nasze dzieci będą mogły swobodnie oddać się zabawie lalkami, samochodami czy klockami. Wielu bardziej doświadczonych rodziców zwraca uwagę na obecność dywanu w pokoju dziecięcym. Dzieci uwielbiają siadać gdzie popadnie, a podłoga to według nich najwygodniejsze miejsce w całym wszechświecie. Dlatego warto zatroszczyć się o miękki dywan, który nie tylko uchroni stópki naszych pociech przed chłodem powierzchni podłogowej, ale w razie upadku skutecznie go zamortyzuje.
Pokój dla rodzeństwa – szafy i komody
Miejsce do przechowywania to klucz do funkcjonalnego pokoju dziecięcego. Zwłaszcza w przypadku, kiedy dysponujemy ograniczonym metrażem. W pokoju dla dwójki dzieci każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego warto pomyśleć o praktycznym zagospodarowaniu miejsca do przechowywania. Dobrze sprawdzi się szafa w zabudowie, której kształt i ostateczny wygląd możemy dostosować do potrzeb naszych pociech. Co ważne, szafy wnękowe są niezwykle pojemne i maksymalnie wykorzystują geometrię przestrzeni, co w przypadku zestawu ubrań dla dwójki dzieci może mieć fundamentalne znaczenie.
Komody to dobry sposób na wyposażenie pokoju dziecięcego dla rodzeństwa z bardzo prostego powodu. Starsze dzieci i te nieco mniejsze bez problemu poradzą sobie z otworzeniem przynajmniej dolnych szuflad komody, przez co stają się bardziej samodzielne. Warto również pomyśleć o regałach z pudełkami na szynach – ich mechanizm działa identycznie jak w przypadku tradycyjnych komód, a są zdecydowanie lżejsze i świetnie nadają się do przechowywania w nich zabawek.