Kuchnia to pomieszczenie, które jak żadne inne wymaga odpowiedniego zagospodarowania. O ile zaprojektowanie dużej kuchni jest stosunkowo mało kłopotliwe, o tyle mała kuchnia może sprawić nieco problemów w kwestii jej funkcjonalnej aranżacji. Jednak w obu przypadkach należy poświęcić nieco więcej czasu na rozplanowanie oświetlenia kuchennego, od którego zależy nasz komfort gotowania i przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp sufitowych? Gdzie powinno znajdować się źródło światła?
Nie tylko oświetlenie centralne
Wielu z nas podczas remontu czy wykańczania surowej kuchni decyduje się na jeden rodzaj oświetlenia. Z reguły jest to oświetlenie centralne, które nawiasem mówiąc, nie sprawdzi się w przestrzeni kuchennej jako jedyne źródło sztucznego światła. Dlaczego? Kuchnia jest pomieszczeniem, które siłą rzeczy podzielone jest na kilka stref. Zazwyczaj są to strefy blatu kuchennego, kuchenki, zlewozmywaka oraz stołu jadalnianego. Oczywiście w zależności od indywidualnych potrzeb strefy mogą ulegać modyfikacjom, jednak ważne, aby praca w kuchni przebiegała bez zakłóceń.
Jakie oświetlenie ogólne do kuchni?
Oczywiście w kuchni bez dwóch zdań powinno znaleźć się oświetlenie ogólne, dzięki któremu całe pomieszczenie będzie dobrze doświetlone. Warto wybierać lampy sufitowe, które maksymalnie rozpraszają sztuczne światło. Mogą to być tradycyjne żyrandole, plafony czy też listwy ledowe, które powinny zapewnić miękkie, delikatne oświetlenie pomieszczenia kuchennego.
Oświetlenie kierunkowe
Kluczem do odpowiedniego oświetlenia obszarów roboczych w kuchni jest oświetlenie punktowe. Zapewnia ono doskonałą widoczność o każdej porze dnia i nocy. Doświetlenie blatu kuchennego czy zlewozmywaka jest niezwykle ważne w przypadku tzw. ślepych kuchni, które pozbawione są źródeł naturalnego światła słonecznego. Specyfika oświetlenia miejscowego zapewnia światło skupione, które znacznie ułatwia przygotowywanie potraw w obszarze blatu roboczego. Należy jednak pamiętać, aby wiązka światła nie oślepiała, a ułatwiała widoczność.
Jakie oświetlenie miejscowe do kuchni?
Oświetlenie punktowe w kuchni w zależności od naszej wizji aranżacji kuchni może przybierać różne postaci. Mogą to być klasyczne kinkiety z możliwością regulacji, dzięki której możemy dostosować miejsce padania wiązki światła. Jednak kinkiety sprawdzą się w miejscu, gdzie brak jest wiszących szafek kuchennych.
Bardzo popularnym rozwiązaniem są lampki halogenowe montowane w panelach nad szafkami kuchennymi. Dobrze komponują się z aranżacją niemal każdego wnętrza, a także są efektywnym (i efektownym) źródłem światła dostosowanego do specyfiki pracy przy blacie kuchennym. Równomiernie rozmieszczone lampki halogenowe bądź ledowe zapewniają odpowiednie doświetlenie strefy roboczej, jak również doświetlają pozostałą część kuchni. Lampki można zamontować również pod szafkami wiszącymi, dzięki czemu będą źródłem przyjemnej dla oka poświaty.
Oświetlenie stołu jadalnianego
Jeśli nasza kuchnia jest na tyle przestrzenna, aby umieścić w niej stół do jadalni, trzeba również pomyśleć o jego doświetleniu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest lampa wisząca centralnie tuż nad powierzchnią stołu. W ten sposób uzyskamy optymalne doświetlenie strefy, gdzie na co dzień spożywamy posiłki czy urządzamy spotkania ze znajomymi. Dobrze sprawdzi się żyrandol z kloszem, który delikatnie rozproszy wiązkę światła.