Blaty kamienne cieszą się sporą popularnością w kuchniach. Wynika to w dużej mierze z ich efektownego wyglądu, niezwykłej wytrzymałości. Są mile widziane przede wszystkim w nowoczesnych pomieszczeniach, ale wspaniale sprawdzą się także w przypadku innych stylów wnętrzarskich. Blaty z kamienia to rozwiązanie uniwersalne, pasują one do wszystkiego. Można mówić o ponadczasowości, zdają się nie wychodzić z mody już od wielu sezonów. Będzie to wieloletnia inwestycja, sposób na uzyskanie eleganckiej kuchni.
Jak wybrać blat kamienny do kuchni?
Blat kuchenny ma być przede wszystkim odporny na zabrudzenia, wysokie temperatury i ścieranie. Wymagać należy również łatwego czyszczenia, niepodatności na uszkodzenia mechaniczne. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście istnieje idealny blat, który spełnia powyższe wymagania. Nie trzeba go daleko szukać. Świetną opcją są blaty granitowe – https://uslugikamieniarskie.com/produkty-i-uslugi/blaty/cennik/ W ich przypadku można mówić o wysokich walorach zarówno użytkowych, jak i estetycznych. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do aranżacji wnętrza. Blaty z granitu są piękne, eleganckie, odporne na szereg czynników zewnętrznych. Upływ czasu nie działa na ich niekorzyść. Bardzo trudno o powstanie zarysowań, ale jeśli się one pojawiają, to zawsze można je zniwelować. Nawet największe uszkodzenia nie sprawią, że blat granitowy będzie nadawał się do wymiany. Przywróceniem jego świetności zajmie się profesjonalny zakład kamieniarski. Zaletą blatów granitowych jest ich łatwa pielęgnacja. Można na nich stawiać gorące naczynia, kroić nożem. Są odporne na działanie wilgoci.
Czy blaty marmurowe i z konglomeratu to dobra inwestycja?
Blaty granitowe to nie jedyne rozwiązanie w kuchniach, bardzo często można spotkać modele wykonane z marmuru i konglomeratu. Na korzyść marmuru przemawiają jego wysokie walory estetyczne. Piękne użylenie i kolorystyka sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się bardzo efektownie. Niestety blaty marmurowe mają sporo wad. Jedną z nich będzie duża absorpcja cieczy. Wiąże się to z tym, że na marmurowej powierzchni łatwo o powstanie nieestetycznych przebarwień. Niektóre plamy są bardzo trudne do wywabienia. Kolejnym minusem będzie znacznie większa ścieralność niż granitu. Marmur jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Wymaga regularnej impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji. Z kolei konglomerat to połączenie kamienia z żywicami. Wykonane z niego blaty są bardzo trwałe, wytrzymałe. Można też mówić o większej elastyczności i lekkości oraz łatwym czyszczeniu. Konglomerat jest niepodatny na kwasy ani ścieranie.