Obecność żywych roślin doniczkowych mieszkaniu zawsze dodaje mu bardziej przytulnego charakteru. Rośliny doniczkowe stawiamy nie tylko w sypialni czy salonie. Żywe kwiaty w mieszkaniu często pojawiają się również jako element aranżacji łazienek czy kuchni. Choć wydaje się, że w tej ostatniej najlepiej spiszą się rośliny i warzywa jadalne, to wcale nie musimy rezygnować z roślin ozdobnych. Niektóre gatunki roślin pokojowych świetnie radzą sobie w warunkach kuchennych, dlatego warto swoją kuchnię wzbogacić o dodatkowy pierwiastek naturalności i przytulności. Jak zatem wybrać rośliny doniczkowe do kuchni?
Rośliny doniczkowe w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Nie każda roślina doniczkowa poradzi sobie z warunkami panującymi w strefie kuchennej. Specyfika pomieszczenia, w którym gotowanie jest na porządku dziennym to przede wszystkim gwałtowne zmiany temperatury. Para wodna unosząca się podczas gotowania może zaszkodzić niektórym gatunkom roślin, podobnie jak zbyt mała ilość światła słonecznego lub jego nadmiar. Część roślin doniczkowych nie lubi także częstego przenoszenia z miejsca na miejsce, dlatego warto wygospodarować dla nich stałe miejsce na parapecie kuchennym czy jadalnianym stole.
Zioła – idealne do kuchni
Jeśli ubóstwiacie świeże zioła i przyprawy, w Waszej kuchni oczywiście nie może ich zabraknąć. Zioła lubią miejsca dobrze nasłonecznione, dlatego parapet kuchenny to dla nich odpowiednie miejsce. Warto również zadbać o ich odpowiednie nawodnienie i użyźnienie, aby nasze sadzonki nie stały się jedynie miłym wspomnieniem. Zatem jeśli nie jesteście miłośnikami ziół suszonych czy tych z supermarketów, postawcie w kuchni doniczki z bazylią, kolendrą, pietruszką, majerankiem czy rozmarynem.
Kwiaty ozdobne do kuchni
Rośliny doniczkowe w kuchni wcale nie muszą być jadalne, a stanowić jedynie dopełnienie aranżacji pomieszczenia. Kuchnia często jest punktem centralnym w mieszkaniu, dlatego warto udekorować ją roślinami doniczkowymi ozdobnymi.
Fiołek afrykański / Sępolia
Fiołek afrykański, zwany również sępolią, dobrze sprawdzi się w kuchni, a to ze względu na jego upodobanie do podwyższonej wilgotności powietrza. Roślina o niewielkich rozmiarach, dzięki czemu nadaje się również do mniejszych kuchni. Jej kolorowe kwiaty ożywią przestrzeń kuchenną, a liście pokryte drobnymi włoskami radzą sobie z zanieczyszczonym powietrzem.
Sanseweria gwinejska
Roślina, która dobrze radzi sobie w wymagającym otoczeniu, którym bez wątpienia jest kuchnia. Struktura budowy liści sansewerii zapobiega jej odwodnieniu, dlatego nie trzeba przesadnie o nią dbać. Jej wartością dodaną jest pionowy kierunek wzrostu liści, dlatego nie trzeba rezerwować dla niej specjalnie dużo przestrzeni. Co więcej, sanseweria znana jest również z dobroczynnego wpływu na jakość powietrza w mieszkaniu, co w kuchni ma szczególne znaczenie.
Skrzydłokwiat
Kolejna roślina, która oczyszcza powietrze ze związków szkodliwych dla zdrowia. Skrzydłokwiat wyróżnia się swoimi efektownymi, zielonymi liśćmi, ale również charakterystycznymi, białymi kwiatami, które dodają mu walorów dekoracyjnych. Skrzydłokwiaty, podobnie jak sępolie, lubią wilgotne powietrze, dlatego kuchnia wydaje się dobrym dla nich miejscem.
Kalanchoe
Roślina, która zakwita w okresie zimowym, dlatego warto ją mieć w swojej kuchni. Budowa kalanchoe jest dość zwarta; połyskujące liście okalają drobne kwiaty w intensywnych kolorach. Trzeba jednak zaznaczyć, że rośliny te nie lubią miejsc zbyt nasłonecznionych i dobrze czują się w półcieniu. Uprawa kalanchoe nie jest zbyt wymagająca, dlatego zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na eksperymenty kulinarne.