Dorastające dziecko to często początek buntu, problemów wychowawczych i ciągłych utarczek słownych. Dziecko powoli zaczyna dojrzewać, poznawać siebie i swoją osobowość, szuka nowych wrażeń, co nierzadko spotyka się z naszym niezadowoleniem. Dlatego urządzenie pokoju młodzieżowego może być prawdziwym poligonem doświadczalnym, dla nas, rodziców. Nastolatkowie lubią stawiać na swoim, jednak przy okazji aranżacji pokoju dla nastolatka nie można mu we wszystkim ulegać. Należy spojrzeć trzeźwym okiem nie tylko na wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim – na funkcjonalność pokoju dla nastolatka. Jak zatem poradzić sobie z jego urządzeniem? Jak wypracować kompromis z młodym buntownikiem?
Pokój młodzieżowy – kolory ścian
Aranżację pokoju dla nastolatka można zacząć od ścian. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są oczywiście farby – najszybszy i najłatwiejszy sposób na metamorfozę pokoju dla nastoletniego dziecka. Malowanie ścian nie zajmuje nawet jednego dnia, a w każdej chwili można zmienić kolor ścian na całkowicie inny. Jeśli chodzi o ich kolor to nastolatek powinien określić swoje preferencje. Oczywiście czarne ściany to nie najlepszy pomysł. Można jednak „zaszaleć” z kolorem jednej ściany, a pozostałe pomalować na bardziej stonowane odcienie pastelowe.
Pokój młodzieżowy – tapeta
Choć tapeta kojarzy się z bardziej „babcinymi” wnętrzami to nowoczesne tapety są naprawdę ciekawą propozycją do pokoju młodzieżowego. Unikalne wzory i faktury mogą pomóc nastolatkowi w wyrażeniu swojej osobowości. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się fototapety i tapety 3D. Krajobraz Nowego Jorku, a może zdjęcie ulubionej drużyny piłkarskiej czy boysbandu? Przy pomocy zaledwie jednego elementu można diametralnie zmienić oblicze pokoju naszego dziecka.
Pokój młodzieżowy – meble
Dzieci w wieku nastoletnim najtrudniej zadowolić. Ich gust zmienia się z prędkością światła, dlatego trudno nadążyć za ich obecnymi upodobaniami. Dlatego też czasem najprostsze rozwiązania to najlepsze rozwiązania. Meble młodzieżowe utrzymane w nowoczesnej stylistyce powinny sprawdzić się w stu procentach. Przerost formy nad treścią może wywołać niezadowolenie u młodego człowieka, dlatego zbyt wymyślne meble mogą zadziałać jak płachta na byka. Meble jednokolorowe o prostym, geometrycznym designie powinny być zdać egzamin.
Pokój młodzieżowy – pokój wielofunkcyjny
Pokój dla nastolatka to jego prywatna twierdza, azyl, gdzie może się skryć przed niesprawiedliwością dorosłych. Dlatego musi być odpowiednio przystosowany do potrzeb nastolatka.
Warto wydzielić strefę sypialnianą z wygodnym łóżkiem lub rozkładaną sofą, gdzie będzie mógł nie tylko spać, ale czytać książki, oglądać filmy czy esemesować ze swoją sympatią. Oprócz łóżka, niezwykle ważna jest strefa do nauki. Często koncentruje się wokół biurka, które powinno być wysoce funkcjonalne. Organizacja biurka to klucz do sukcesu – nic nie powinno zakłócać procesu zdobywania wiedzy przez naszą pociechę. Jednak nastolatek nie samą nauką żyje, dlatego trzeba stworzyć mu dobre warunki do rozwijania swoich pasji czy relaksu po ciężkim dniu w szkole. Kącik do gry na instrumencie czy grania na konsoli będzie strzałem w dziesiątkę.
Pokój młodzieżowy – dodatki
Niezależnie od pomieszczenia, dodatki „robią robotę” i nierzadko decydują o finalnym charakterze wnętrza. Szczególnie nastolatkowie lubią dość mocno zaznaczać swoją obecność w swoim pokoju. Plakaty z gwiazdami muzyki czy sportu to nie tylko sposób na wyrażanie własnej osobowości, ale także ciekawy sposób na dekorację. Warto również zadbać o powiew świeżości – rośliny doniczkowe nadają wyjątkowej atmosfery, ale uczą również namiastki odpowiedzialności. W pokoju młodzieżowym nie może również zabraknąć wyrazistych poduszek, koców, rolet czy dywanów.