Piękny obraz na ścianie już dawno przestał być jednym z głównych atrybutów wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym czy klasycznym. Obecnie w dużej mierze malarstwo współczesne i różnego rodzaju grafiki umożliwiają wprowadzenie ich do przestrzeni w których dominuje nowoczesność. Obrazy stają się nie tylko wyjątkowym elementem aranżacyjnym, ale z powodzeniem mogą nadać mu charakteru czy po prostu przytulności.
Młoda sztuka, obrazy na płótnie, grafiki – wybór jest ogromny. Obrazy dostępne w dobrej galerii sztuki umożliwią stworzenie przestrzeni obok której nikt nie przejdzie obojętnie, a my będziemy mogli cieszyć nią oko.
Obrazy do salonu muszą mieć odpowiedni rozmiar
Pierwszym i bardzo ważnym kryterium, które powinno przyświecać nam przy wyborze idealnego obrazu do naszego salonu jest jego wielkość. Duży idealnie odnajdzie się w przestrzeniach urządzonych w nurcie minimalizmu, które są dość przestronne. Z kolei jeśli nasza przestrzeń do zagospodarowania jest dość mała, wówczas warto jest postawić na przykład kompozycję mniejszych obrazów w jednej serii. Bardzo dobrze będą się prezentować zarówno modne ostatnio kompozycje florystyczne czy też ponadczasowe abstrakcje.
Obrazy w salonie, a właściwe miejsce
Kolejna ważna kwestia, to wybór odpowiedniej ściany. Tutaj oczywiście wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednak warto iść w dość bezpieczne rozwiązania. I tak, duże obrazy bardzo dobrze odnajdują się na centralnej części dużej ściany, która nie jest ozdobiona innymi dekoracjami – na przykład nad sofą. Mniejsze kompozycje świetnie prezentują się nad komodą. Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy dobrze współgrają z innymi dodatkami. Najlepiej jednak powiesić obrazy na jednej, wybranej ścianie. To pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego chaosu i wrażenia przesytu w naszym nowoczesnym wnętrzu.
Młoda sztuka, malarstwo współczesne, a może grafiki?
Każda z tych propozycji jest dobra, jeśli zaprezentujemy ją w odpowiedni sposób. Jednym z nich jest to, aby wygospodarować po prostu na nią dobrą przestrzeń, w której zarówno nie zakłóci wystroju, jak i będzie grała główne skrzypce w aranżacji. Aby tak się stało, warto trzymać się głównych zasad symetrii, a są nimi: wieszanie obrazów wzdłuż jednej linii, którą prowadzi ich górna lub dolna krawędź. Trzymając się ich, możemy powiesić także płótna na ukos bądź w pionie. Kilkuczęściowe (trzy lub cztero) kompozycje warto powiesić albo równo, albo też dać upust wyobraźni i utworzyć indywidualną kompozycję.