Nowoczesne aranżacje kuchenne opierają się głównie na prostych motywach, neutralnych, stonowanych kolorach i geometrycznych strukturach. Nowoczesność w kuchni jest niemal równoznaczna z surowością, która nie każdemu jest bliska sercu. Od kilku dobrych sezonów panuje moda na styl rustykalny w kuchni i nie tylko. Kuchnia w starym stylu to klasyka, która nigdy się nie znudzi. Styl rustykalny to przepis na przytulną, kameralną kuchnię, która zachęca do spędzania w niej każdej wolnej chwili. Jak zatem zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym? Jakie techniki zastosować? Czego unikać?
Dlaczego kuchnia w stylu rustykalnym?
Ponieważ ma w sobie tą wyjątkowość. Nawet zatwardziali miłośnicy prostych i surowych przestrzeni prędzej czy później przekonują się do kuchni w starym stylu, który łączy w sobie elementy wiejskiego wystroju wnętrz z nowoczesnym spojrzeniem na aranżacje kuchenne. Styl rustykalny jest synonimem nie tylko dobrego zmysłu estetycznego, ale również świadczy o łagodnej naturze właściciela. Kuchnię w stylu rustykalnym wybierają często osoby, które lubią czuć nieustanną bliskość z naturą lub tęsknią za wakacjami spędzonymi na wsi.
Gdzie styl rustykalny?
Czy kuchnia w starym stylu zarezerwowana jest tylko dla małych, przytulnych domków na peryferiach? Oczywiście, że nie. Kuchnia w stylu rustykalnym nadaje się niemal do każdego mieszkania, czy to w bloku, kamienicy czy też w przestrzennym domu jednorodzinnym. Atmosferę wielkomiejskiego zgiełku można przełamać aranżując kuchnię na styl wiejski, fundując sobie namiastkę cichego i wyważonego otoczenia. Styl rustykalny pasuje do mniejszych i większych kuchni – wystarczy odpowiednio pokierować pracami projektowymi i remontowymi.
Styl rustykalny – królestwo drewna
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zetknąć się z wnętrzami rustykalnymi, to jednym z głównych materiałów budowlanych stosowanych w tego typu aranżacjach jest drewno. I jeszcze więcej drewna. Styl rustykalny bowiem nawiązuje do stylu wiejskiego, gdzie nie brak instalacji czy wykończeń wykonanych z naturalnego drewna. Aby kuchnia mogła nazywać się rustykalną, nie obejdzie się bez drewnianych belek, frontów szafek kuchennych czy blatów roboczych.
Oprócz drewna – cegły i kamienie
Co za dużo to niezdrowo, dlatego bogactwo drewnianych powierzchni warto przełamać ścianami czy sufitem wykonanym z surowych cegieł czy kamienia ozdobnego. Wykańczając ściany powinniśmy jednak zachować umiar – jedna ściana pokryta warstwą cegieł w zupełności wystarczy, aby uzyskać ciekawą kompozycję.
Styl rustykalny – kolorystyka
Aranżacje kuchenne w wiejskim stylu wykluczają zastosowanie ciemnych czy krzykliwych kolorów, które nijak mają się do klasycznych wykończeń wnętrz. Styl rustykalny zakłada użycie jasnych, stonowanych kolorów, które najlepiej wpisują się w sielankowy klimat peryferii. Biele, beże, szarości i oczywiście brązy to kolory, które w największym stopniu przyczyniają się do uzyskania przytulnego charakteru rustykalnej kuchni.
Meble do kuchni w stylu rustykalnym
To, co wyróżnia meble w stylu rustykalnym to ich prosta konstrukcja często wzbogacona o subtelne elementy dekoracyjne. Fronty szafek kuchennych często są połączeniem drewna i szkła, które wydaje się zestawieniem ponadczasowym. Nierzadko fronty szafek zdobią witraże czy listwy dekoracyjne z klasycznymi motywami. Meble kuchenne w stylu rustykalne często są sztucznie postarzane, by wyglądały bardziej naturalnie i swojsko. Można zrobić to samodzielnie, uzywając do tego różnych technik decoupage’u.