Remont kuchni prawdopodobnie stanowi największe – zaraz po łazience – wyzwanie dotyczące odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni. Miejsca zarówno funkcjonalnego, jak i estetycznego. Na osoby planujące jego wyposażenie czeka wiele kwestii, o których należy pomyśleć jeszcze przed zakupem stosownych mebli i sprzętów AGD. Poniżej znajdziesz najważniejsze aspekty, jakie warto rozważyć przy planowaniu swojej wymarzonej kuchni.
Meble kuchenne – zakup na wymiar u stolarza czy w sklepie?
Pierwszym dylematem, który może stać na drodze do urządzenia naszej kuchni, jest wybór pomiędzy meblami kuchennymi zamawianymi u stolarza, a tymi, które są dostępne w jednym z popularnych sklepów meblowych. Decyzja ta powinna być po pierwsze uwarunkowana naszymi indywidualnymi potrzebami, a po drugie – wymiarami i rozkładem samego pomieszczenia. Jeśli jest to kuchnia na planie zwykłego prostokąta, a my planujemy jedynie ustawić meble na danej, długiej ścianie, możemy bezproblemowo pokusić się o zakup wyposażenia w sklepie meblowym. Punkty handlowe tego rodzaju oferują bardzo dobrej jakości rozwiązania, których standardowe wymiary idealnie wpasują się do dużej, prostej i przestronnej kuchni. Jeśli jednak pomieszczenie ma małe lub nietypowe wymiary, zamówienie mebli na wymiar u stolarza pozwoli nam na zaoszczędzenie cennych centymetrów oraz dobre wykorzystanie przestrzeni. Taka kuchnia będzie wykonana w całości zgodnie z naszymi potrzebami – ale jak podaje serwis Czikczik.com, musimy liczyć się z większymi kosztami i dłuższym oczekiwaniem na realizację naszego projektu.
Sprzęty AGD – zabudowane czy wolnostojące?
Oprócz mebli kuchennych, drugą, równie istotną kwestią jest wybór odpowiednich sprzętów AGD, jakie pragniemy umieścić w omawianej przestrzeni. Zazwyczaj lodówka, zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza oraz okap to standardowe elementy wyposażenia takiego pomieszczenia. Wszystkie one zajmują dość sporo miejsca, dlatego warto rozważyć przeniesienie jednego elementu (np. lodówki) w inny obszar kuchni. Jeśli do tego wszystkiego zapragniemy jeszcze przenieść pralkę do tego pomieszczenia, musimy wpierw upewnić się, że nasz model pralki jest stworzony pod zabudowę. Zwykłe, wolnostojące urządzenia posiadają dużo uwypukleń i brakuje im zawiasów, przez co sprzęty te uniemożliwiają ułożenie ich w meblach w ramach zabudowy, o czym więcej też mówi ta strona. Pamiętajmy również o tym, by zapewnić wszystkim elementom odpowiednio bliskie sąsiedztwo gniazd elektrycznych, co zminimalizuje ryzyko używania przedłużaczy.
Oświetlenie – funkcjonalność przede wszystkim
Tworząc idealną aranżację naszej kuchni, nie możemy zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak oświetlenie. Jeśli chodzi o takie pomieszczenie, warto zainwestować w większą liczbę źródeł światła, nie tylko halogenowe lub ledowe, znajdujące się na suficie. Górne oświetlenie jest mocne i praktyczne, jednak nie zawsze sprawuje się dobrze przy pracach kuchennych. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się dodatkowe, ledowe oświetlenie podszafkowe, które korzystnie wpłynie zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę kuchni. Dla osób planujących połączyć opisywane pomieszczenie z jadalnią, cenionym rozwiązaniem jest zainstalowanie lampy wiszącej nad stołem. Dzięki takiej liczbie źródeł światła oraz ich rozmieszczeniu będziemy mogli odpowiednio dostosowywać je i wykorzystywać w zależności od naszych potrzeb. Pamiętajmy natomiast, że chodzi o to, by zapewniły one komfort użytkowania danej przestrzeni, nie zaś wyłącznie przyczyniały się do nadmiernego, kosztownego zużycia energii.
To może Cię zainteresować: Panele fotowoltaiczne – jak działają i czy się opłacają?