Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, o czym można się przekonać nie tylko w relacjach interpersonalnych. Ma to również swoje przełożenie na aranżację mieszkania i jej odbiór przez gości. A które z pomieszczeń w naszym mieszkaniu wystawione jest na „pierwszy strzał”, kiedy po raz pierwszy odwiedzają nas przyjaciele czy rodzina? Oczywiście, że przedpokój. Choć dla wielu aranżacja korytarza traktowana jest z przymrużeniem oka, to często ma ona znaczący wpływ na opinię gości. Liczy się nie tylko wygląd ścian czy podłogi. O wrażeniach estetycznych decydują również meble, które powinny robić wrażenie nie tylko pod względem designu, ale również ich funkcjonalności. Jak zatem umeblować przedpokój w dobrym guście?
Wystrój przedpokoju – przyjemne z pożytecznym
Przedpokój to najczęściej najmniejsze pomieszczenie na rozkładzie całego mieszkania. Dlatego też warto, aby wyposażenie korytarza było zarazem stylowe, ale i wysoce praktyczne. W końcu nie chcemy codziennie rano potykać się o designerski, ale niepraktyczny puf. W aranżacji przedpokoju trzeba zachować zdrowy rozsądek, którego niestety często nam brakuje. Nowoczesne meble do przedpokoju są obecnie tak atrakcyjnie wizualnie, i cenowo, że aż szkoda nie kupić pięknie zdobionej szafki czy wieszaka na kurtki. Jednak nie dajmy się zwieść – zagracanie przedpokoju to prosty przepis na mało funkcjonalne wnętrze.
Wystrój przedpokoju – szafa wnękowa
Wielu z nas boryka się z problemem niewystarczającej ilości miejsca do przechowywania odzieży poza sezonem. Największy kłopot sprawiają zimowe kurtki, płaszcze i swetry, których gabaryty często sprawiają, że szafa w przedpokoju się nie domyka. Jeśli mamy nieco więcej miejsca w korytarzu, a przy okazji wnękę – szafa w zabudowie to optymalne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pożądanej, wolnej przestrzeni użytkowej w przedpokoju. Głębokość i wysokość szafy powinniśmy dostosować do rozmiaru przedpokoju.
Wystrój przedpokoju – szafka na buty
Wbrew pozorom niezwykle istotny element aranżacji przedpokoju. Porozrzucane buty po całym pomieszczeniu mogą nie tylko być przyczyną nieprzyjemnych upadków – widok sterty tenisówek, pantofli czy szpilek nie świadczy dobrze o właścicielu mieszkania. Dlatego poręczna szafka na buty powinna załatwić problem organizacji obuwia. Oczywiście buty poza sezonem warto schować w większej szafie. Te, które nosimy na co dzień powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Szafki na buty często pełnią również dodatkowe funkcje – podstawki na klucze czy portfel, aby zawsze znajdowały się w jednym miejscu.
Wystrój przedpokoju – wieszak na ubrania
O ile w lecie obecność wieszaka na odzież wierzchnią nie ma takiego znaczenia, o tyle przez pozostałą część roku nie można sobie wyobrazić bez niego funkcjonalnego przedpokoju. Do wyboru mamy: wieszaki stojące, które często są również elementem dekoracyjnym korytarza, lub wieszaki mocowane do ściany, które sprawdzają się szczególnie w małych przedpokojach. Wzornictwo nowoczesnych wieszaków do przedpokojów zapewnia nam całkiem przyzwoity wybór spośród różnych materiałów, faktur, kolorów czy stylów wykończeń.
Wystrój przedpokoju – wygodne siedzisko
Niektóre buty można założyć w mgnieniu oka, a niektóre niestety wymagają większej precyzji i cierpliwości. Dlatego też warto pomyśleć o wyposażeniu swojego przedpokoju w siedzisko. Może to być mały puf lub mini-sofa – wybór powinniśmy uzależnić od rozmiaru pomieszczenia. W ostatnich sezonach królują siedziska tapicerowane z ozdobnymi nóżkami, choć nowoczesnych, minimalistycznych również nie brakuje.
Wystrój przedpokoju – lustro
To właśnie korytarz jest pomieszczeniem, w którym przekraczamy próg domu, więc siłą rzeczy to tam szykujemy się do wyjścia. Dlatego przedpokój bez lustra to jak studnia bez wody. Pomysłowym rozwiązaniem lustrzane drzwi szafy w przedpokoju – tym sposobem zaoszczędzimy nie tylko cenną przestrzeń, ale również nieco gotówki. Można również zainwestować w lustro wiszące lub stojące – nowoczesny design pozwala na stworzenie ciekawych aranżacji przedpokoju z lustrem w roli głównej.