W domach, firmach czy halach garażowych podłogi mogą być wykonywane z różnych materiałów. Od kilkunastu lat dużą popularnością cieszą się posadzki z żywicy epoksydowej. Można je spotkać zarówno w miejscach użyteczności publicznej, jak i w mieszkaniach. Wylewki epoksydowe są trwałe, bardziej wytrzymałe niż posadzka betonowa i można je kupić w dobrej cenie.
Najlepsze posadzki epoksydowe na rynku
Zdaniem ekspertów posadzki żywiczne to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz. Dzięki wysokiej jakości mieszance epoksydowej lub poliuretanowej podłogi mogą służyć przez wiele lat. To najprostszy sposób na oszczędność kosztów związanych z cykliczną wymianą posadzek. Warto również dodać, że ewentualne uszkodzenia usuwane są praktycznie bez śladu.
Cena wysokiej jakości wylewki epoksydowej uzależniona jest od jej przeznaczenia. Chodzi przede wszystkim o grubość i parametry techniczne związane z wytrzymałością na obciążenia. Z dodatkowym wydatkiem powinno się liczyć, jeśli posadzka żywiczna ma być kolorowa oraz np. satynowana.
Na wykończenie posadzki najlepsza wylewka epoksydowa
Producenci oferują bardzo szeroki wybór syntetycznych podłoży do wnętrz budynków oraz na tarasy i balkony. W zależności od przeznaczenia podłoga żywiczna ma odpowiednią grubość, odporność i wykończenie:
-
z połyskiem,
-
matowym,
-
satynowym.
Na życzenie Zamawiającego wylewka epoksydowa może być designerska np. wielokolorowa imitująca np. marmur lub jednobarwna. Poza tym wylewkę syntetyczną można stosować na beton i drewno, w tym na parkiet.
Jak widać, materiał ten ma bardzo uniwersalny charakter, a dodatkowo posadzki epoksydowe są:
-
idealnie gładkie i proste,
-
odporne na agresywne środki chemiczne,
-
wytrzymałe i twarde,
-
antyelektrostatyczne,
-
łatwe w sprzątaniu i myciu.
Wielu osób ceni wylewki epoksydowe za brak spoin i fug. Dzięki temu podłoże to sprawdza się wszędzie tam, gdzie higiena jest najważniejsza np. w szpitalach i przychodniach lekarskich.
Czy są różnice między podłogą żywiczną a podłogą z żywicy epoksydowej?
W zasadzie przyjęło się stosować nazwę — podłoga żywiczna dla posadzek epoksydowych, jak i innych np. poliuretanowych. Te pierwsze mają większą twardość i świetną przyczepność do podłoża. Ponadto tworzywo to perfekcyjnie wypełnia wszelkie szczeliny i sprawdza się znacznie lepiej niż posadzka betonowa. Należy również podkreślić fakt, że posadzka epoksydowa jest doskonale szczelna i odporna na duże obciążenia. W związku z tym zalecana jest do stosowania w obiektach przemysłowych i garażach.
Natomiast jeśli chodzi o podłogę z poliuretanu, to ma ona większą elastyczność od opisanej powyżej epoksydowej. Dzięki tej właściwości trudniej ją zarysować oraz spowodować mikropęknięcia. Materiał ten wykazuje również niewrażliwość na działanie środków chemicznych. Stąd wylewka tego typu sprawdzi się w różnych laboratoriach.
W wyniku połączenia obu tych tworzyw powstają podłogi żywiczne o lustrzanej powierzchni. Są niezwykle dekoracyjne i z powodzeniem można je położyć nawet w salonie.