Zakup nieruchomości to każdorazowa bardzo ważna decyzja. Niezależnie od tego, czy kupowane mieszkanie ma być własnym “M”, prezentem dla dzieci czy przeznaczone na wynajem, każdorazowo niezbędna jest weryfikacja istotnych elementów. Na co zwrócić uwagę wybierając nieruchomość od dewelopera?
Od czego zacząć?
W całym kraju powstają nowe inwestycje. Dolny Śląsk nie jest wyjątkiem, dlatego mieszkania Wrocław mogą być doskonałym wzorcem dla dalszych rozważań. Działa tu niejeden deweloper, dlatego jego wybór mogą determinować różnego rodzaju czynniki. Poniekąd w zależności od celu zakupu nieruchomości, można dostosować poszukiwania dotyczące poszczególnych lokali mieszkalnych.
Jeśli mieszkanie ma być przeznaczone jako docelowe miejsce zamieszkania warto zapoznać się z obecną infrastrukturą usługową. Można upewnić się czy w okolicy znajdują się liczne sklepy, apteki, szkoły czy przedszkola. Z pewnością będą to również dodatkowe atuty przy nabywaniu nieruchomości dedykowanej pod późniejszy wynajem. Dzięki temu z pewnością mieszkanie zyska na wartości.
Lokalizacja nierzadko decyduje
Mieszkania Wrocław, tak, jak i w pozostałej części kraju, powstają w różnych częściach miasta. Warto rozważyć, czy kupującemu zależy na bliskości do centrum lub stosunkowo cichej okolicy. Dla wybierających drugą opcję, można pokusić się o sprawdzenie zagospodarowania terenu. Inwestycje powstające na obrzeżach dużych miejscowości to nie zawsze gwarancja spokoju. Jeśli w towarzystwie nowopowstałego osiedla znajdują się fabryki – do mieszkania może docierać nieprzyjemny hałas. Należy również sprawdzić, czy w najbliższym sąsiedztwie nie powstaje żadna przemysłowa inwestycja.
Bliskość do centrum, którą nierzadko kusi deweloper ma zazwyczaj zarówno korzyści, jak i wady. Atutem jest powszechna dostępność wszelkich punktów usługowych. Minusem może okazać się konieczność docierania do mieszkania w korkach (jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem). W takim przypadku można rozważyć komunikację miejską, która powinna pomóc zniwelować ten problem.
Wybór mieszkania i co dalej?
Po określeniu celu zakupu i lokalizacji, można zagłębić się w poszczególne oferty powstających inwestycji. Z pewnością nie zabraknie tu budynków, które już powstały i posiadają jeszcze wolne lokale, ale i znaleźć tu można inwestycje zaplanowane, które nie mają jeszcze rozpoczętego procesu budowy. W zależności od tego, jak szybko kupującemu zależy na odbiorze mieszkania, można zdecydować się na różne rodzaju opcje. Później, po skutecznym wyborze inwestycji, konieczne będzie podpisanie umowy. Tu na pewno deweloper zaproponuje warunki, które zostaną przedstawione w stosownym dokumencie. Warto dokładnie się z nimi zapoznać. Dzięki temu będzie można uniknąć niespodzianek. W umowie powinny znaleźć się nie tylko informacje zawierające szczegóły kupowanego mieszkania (jak metraż, liczba pokoi, wprowadzenie alternatywnych zmian do układu), ale i planowany termin oddania inwestycji do użytku czy plan budynku wraz z zaznaczoną ekspozycją konkretnego lokalu.
Czy na pewno warto kupować z rynku pierwotnego?
Jeśli mimo wszystko, przyszły nabywca ma wątpliwości czy mieszkania Wrocław warto kupić z rynku pierwotnego, należy jednoznacznie stwierdzić: tak, warto! Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że nabywa się zupełnie nową nieruchomość. Rynek wtórny może z kolei dostarczać ryzyka w postaci ukrytych wad konkretnego mieszkania (np. zagrzybienie), którego ujawniają się dopiero po sfinalizowanej transakcji. Dodatkowo warto pamiętać, że deweloper zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiada przed nabywcą z tytułu rękojmi i gwarancji. W przypadku opcji alternatywnej, taka opcja może okazać się być utrudnioną.