Kuchnia jest miejscem wymagającym skutecznej wentylacji z uwagi na charakterystyczne warunki, jakie w niej panują. Obecnie polski rynek pełen jest rozmaitych wentylatorów kuchennych i często ciężko zdecydować się, który powinniśmy kupić. Dlaczego wentylacja w kuchni jest tak ważna? Jak wybrać najlepszy wentylator kuchenny?
Urządzenia do wentylacji kuchni
Wentylacja kuchni może odbywać się przy użyciu okapu kuchennego – wyciągu lub pochłaniacza. Często te dwa urządzenia są ze sobą utożsamiane, co uznaje się za błędne. Wyciąg jest podłączany do przewodu wentylacyjnego rurą do komina bądź na zewnątrz, natomiast pochłaniacz jest wyposażony w wymienne filtry węglowe i nigdy nie jest podłączony do komina.
Warto jednak wspomnieć, że na rynku dostępne są urządzenia łączące w sobie cechy wyciągu i pochłaniacza. Elektryczne okapy mogą posiadać dwa rodzaje wentylacji – wywiewowe i recyrkulacyjne. Okap to bezdyskusyjnie urządzenie niezbędne w każdej kuchni. Gotowaniu, smażeniu i pieczeniu towarzyszy bowiem powstawanie oparów, które zawierają w sobie tłuszcz i tworzą osad na wszelkich elementach kuchennych. Okapy, szczególnie te posiadające filtry przeciwtłuszczowe, pozwalają na utrzymanie estetyki oraz świeżego powietrza w kuchni.
Rodzaje okapów
Obecnie na rynku istnieje wiele typów okapów kuchennych, wśród których każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.
Okapy przyścienne
Okapy przyścienne, zwane także kominowymi, są najczęściej kupowanymi okapami. Instaluje się je przy ścianie nad kuchenką, z wlotem skierowanym nad jej płytę. Ten rodzaj okapu musi być zawsze podłączony do wentylacji kuchennej, ponieważ może pracować tylko w obiegu otwartym.
Okapy wyspowe
Okapy wyspowe instalowane są nad tzw. wyspami kuchennymi, wyposażonymi w płytę grzewczą. Tego typu okapy są atrakcyjnym i nowoczesnym elementem wystroju kuchni. Niektóre okapy wyspowe nie tylko pochłaniają opary, ale i pełnią funkcję oświetleniową.
Okapy sufitowe
Ten rodzaj urządzeń wentylacyjnych montowany jest w suficie kuchni. Okapy sufitowe świetnie komponują się z otoczeniem i często są wręcz niewidoczne. Okapy tego typu są doskonałą alternatywą dla okapów wyspowych.
Okapy podszafkowe
Okapy podszafkowe są idealnym rozwiązaniem, gdy posiadamy małą kuchnię. Nie wymagają podłączenia do wentylacji pomieszczenia, więc można stosować je właściwie wszędzie.
Okapy narożne
Ten typ urządzeń jest stosunkowo nowym produktem na polskim rynku, przeznaczonym do niewielkich pomieszczeń kuchennych. Okap narożny instalowany jest w rogu kuchni, aby zajmował jak najmniej miejsca.
Okapy blatowe
Okapy blatowe montuje się w blacie lub nad nim, co jest niewątpliwie innowacyjnym rozwiązaniem. Ten rodzaj okapów instaluje się w bliskim sąsiedztwie płyt grzewczych.
Czym się kierować, wybierając okap?
Dokonując wyboru okapu kuchennego, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- wielkość miejsca, jakim dysponujemy do montażu urządzenia,
- lokalizacje kanału wentylacyjnego pomieszczenia,
- odległość miejsca planowanego montażu od płyty grzewczej,
- wielkość kuchni,
- wystrój kuchni,
- materiał, z jakiego został wykonany okap,
- poziom hałasu emitowanego przez okap.
Istotną kwestią jest, u jakiego dostawcy kupujemy towar. Zaleca się, aby urządzenia wentylacyjne nabywać w pewnych źródłach, dzięki czemu możemy być przekonani o wysokiej jakości wyrobów. Warto zapoznać się z asortymentem hurtowni artykułów wentylacyjnych Ventido.pl, która oferuje nam szeroki wybór produktów oraz fachowe doradztwo. Dobrze zaopatrzona hurtownia umożliwi nam nie tylko zakup sprzętu wentylacyjnego, ale także niezbędnych do niego części zamiennych, takich jak np. filtry.