Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok zyskują na popularności. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej stawiają na to rozwiązanie na rzecz uniknięcia montażu tradycyjnego szamba, które jeszcze kilka lat temu było głównym sposobem na odprowadzanie ścieków na większości posesji. Ta tendencja mocno się zmienia, do łask wchodzą nowe technologie, a wraz z nimi między innymi oczyszczalnie biologiczne. Co warto o nich wiedzieć i czy korzystne jest postawienie na ich montaż? Podpowiadamy.
Czym wyróżnia się biologiczna oczyszczalnia ścieków
Oczyszczalnie biologiczne przede wszystkim należą do tych, po które sięga obecnie coraz większe grono właścicieli domów jednorodzinnych. W zasadzie śmiało można powiedzieć, że są one w ścisłej czołówce, a nawet na najwyższym stopniu podium popularności. Czym ją sobie zawdzięczają? W dużej mierze chodzi przede wszystkim o to, że w ich produkcji zastosowano szeregu nowoczesnych technologii. Na czym więc polega ich innowacyjne działanie? Otóż wygląda to następująco. Ścieki, które wytwarzamy są kierowane do osadnika gnilnego nazywanego także wstępnym. Kolejny krok, to poddanie ich działaniu beztlenowych bakterii. Niejednokrotnie dzieje się też tak jak w przypadku obecnych nowoczesnych technologii – zostają one poddane wstępnemu napowietrzeniu.
Przeczytaj także: https://hydraportal.pl/budowa-przydomowej-oczyszczalni-sciekow-o-czym-nalezy-pamietac/
Cel? Rozłożenie powstałych odpadów. Następnym krokiem oczyszczania jest działanie w komorach tlenowych zbiornika oczyszczalni. Tak oczyszczoną wodę z powodzeniem można wykorzystać ponownie, jednak należy mieć na uwadze to, że jednak nie w każdym celu. Spokojnie nadaje się ona chociażby do podlewania trawnika, ale absolutnie nie ma mowy o piciu jej. Aby oczyszczalnie biologiczne działały prawidłowo, koniecznie trzeba dopasować ich model nie tylko do naszych indywidualnych potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości gruntu na którym będą one montowane.
Oczyszczalnia biologiczna, a nakłady finansowe
Ogólnie rzecz biorąc, montaż przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest bardzo kosztowną inwestycją w porównaniu np. z szambem i jego sukcesywnym opróżnianiem. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków pobiera wyłącznie energię elektryczną, więc w skali roku nie jest to wydatek nadto nadszarpujący kondycję portfela. Co ważne, typ tej instalacji jest bezpieczny, można powiedzieć, bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego, a ponadto nie powinien powodować problemów z jego obsługą, która jest dość prosta. Po kilku latach użytkowania, nie wymagają ponownego drenażu.