Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie, ponieważ funkcjonalność zastosowanych rozwiązań powinna iść w parze z estetyką. Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych do kuchni ma więc ogromne znaczenie – pomieszczenie narażone jest na szereg szkodliwych czynników, w tym wilgoć cy uciążliwe zabrudzenia. Z tego względu należy stawiać na sprawdzone produkty, w tym fornir kamienny, który wyróżnia się uniwersalnym charakterem, ale nie tylko, ponieważ jest to okładzina o wielu twarzach.
Czym jest fornir kamienny?
Osoby mniej zorientowane w tematach remontowych i wykończeniowych z pewnością słyszały o fornirze kamiennym, jednak nie do końca potrafią go scharakteryzować. Jest to rodzaj okładziny dekoracyjnej z kamienia naturalnego, która jest bardzo lekka i cienka – arkusze dostępne na rynku mają 2-3 mm grubości, co automatycznie ustawia je w szeregu wyjątkowo elastycznych materiałów dekoracyjnych. Do produkcji forniru wykorzystuje się włókno szklane oraz żywicy poliestrowej, na które nakleja się warstwę łupka kamiennego. Taka metoda jest gwarancją wysokiej wytrzymałości materiału, który w dodatku do złudzenia przypomina tradycyjne płyty kamienne.
Fornir z kamienia i jego największe zalety
Fornir kamienny nie bez powodu zyskuje na popularności – duża w tym zasługa jego nieprzeciętnych właściwości, które pozwalają na jego wszechstronne zastosowanie. Okładzina z forniru to przede wszystkim gwarancja długiej żywotności – jest odporna na wilgoć i wysokie temperatury, przez co idealnie nadaje się do kuchni, gdzie podczas gotowania nietrudno o trudne warunki. Kamień w rolce do tego nie jest zbyt wrażliwy na uderzenia czy zarysowania, co minimalizuje konieczność jego szybkiej wymiany. Warto też pamiętać, że fornir to nieprzeciętna plastyczność, dlatego też często znajduje swoje zastosowanie w mniej ustawnych pomieszczeniach, gdzie przeważają trudne do zaaranżowania wnęki czy skosy.
Kamień w rolce do kuchni – dlaczego warto?
Fornir z kamienia jest dobrym rozwiązaniem przy renowacji zabudowy kuchennej lub jej lekkim odświeżaniu. Materiał bardzo łatwo się przycina i nie sprawia trudności przy naklejaniu nawet na nierówne powierzchnie, dlatego też świetnie nadaje się na okładzinę mebli kuchennych. Oryginalna faktura kamienia dekoracyjnego sprawia, że nawet najbardziej minimalistyczna zabudowa zyska na wyrazistości i elegancji. Arkuszami cienkiego forniru kamiennego można też okleić wyspę kuchenną, blat stołu jadalnianego czy też fragmenty ściany, sprytnie dzieląc w ten sposób strefy w pomieszczeniach spełniających funkcję zarówno kuchni, jak i salonu.